Dzień pokuty i modlitwy w środę rozpoczął w Kościele Ewangelicko-Augsburskim czas pasyjny, 40-dniowe przygotowania do śmierci Jezusa w Wielki Piątek i niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego – powiedziała rzecznik Kościoła Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.
"Dzień pokuty i modlitwy, tzw. Środa Popielcowa, rozpoczyna w Kościele czas pasyjny, będący 40-dniowym okresem – nie licząc niedziel – przygotowującym do Pamiątki Śmierci Jezusa Chrystusa: Wielkiego Piątku, oraz Świąt Zmartwychwstania Pańskiego" – powiedziała rzecznik.
Luteranie w środę w wielu parafiach biorą udział w nabożeństwach. Księża przypominają, że jest to dzień pokuty. Wśród ewangelików nie ma zwyczaju posypywania głowy popiołem.
Czas pasyjny to okres, w którym luteranie dokonują wewnętrznego wyciszenia i duchowej refleksji. "Jest to też czas pokuty. (…) Pasyjna refleksja wiedzie poprzez świadomość własnej grzeszności do odnalezienia Bożej łaski i przyjęcia odkupienia, które stało się faktem na krzyżu Golgoty. W duchowości i teologii luterańskiej czas ten ma szczególne znaczenie, gdyż kieruje uwagę na ukrzyżowanego Zbawiciela. To on z miłości do człowieka przyszedł na świat dla naszego zbawienia i wyzwolił ludzkość od niewoli grzechu i wiecznej śmierci" – wyjaśniła rzecznik.
Czas pasyjny wyraźnie różni się w liturgii od pozostałych okresów roku kościelnego. "Kolorem liturgicznym jest fiolet. W Kościele Ewangelicko-Augsburskim każda niedziela pasyjna posiada nazwę łacińską pochodzącą od pierwszych słów łacińskiego introitu: Invocavit, Reminiscere, Oculi, Laetare, Judica oraz Palmarum (Palmowa). W wielu parafiach luterańskich odprawiane są tygodniowe nabożeństwa pasyjne, które wprowadzają wiernych w historię męki Pańskiej" – wyjaśniła.
W luteranizmie nie ma obowiązku zachowywania postu rozumianego jako wstrzymywanie się od spożywania pokarmów, choć w niektórych domach zachował się zwyczaj poszczenia w Wielki Piątek.
"Post w Kościele ewangelickim ma przede wszystkim wymiar etycznej postawy wobec drugiego człowieka. Czas pasyjny, poprzez skupienie, modlitwę i koncentrację na Słowie Bożym, ma umożliwić wierzącym (..) naprawę wyrządzonych innym szkód, wejrzenie w siebie, podjęcie zobowiązania życia na co dzień według wskazań Ewangelii" – wskazała rzecznik Kościoła.
Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska poinformowała, że Diakonia, kościelna organizacja dobroczynna, w pierwszy dzień Czasu Pasyjnego, rozpoczyna ekumeniczną akcję charytatywną "Skarbonka diakonijna".
"Fundusze zostaną przekazane na projekty na rzecz osób potrzebujących. Hasło akcji brzmi +Dar juniora dla seniora+. Zwraca ono uwagę na potrzebę międzypokoleniowej integracji i wzajemnej odpowiedzialności za drugiego człowieka. Akcja jest okazją do promowania zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych kultury dzielenia się oraz idei solidarności społecznej" – wyjaśniła rzecznik Kościoła.
Diakonia przeznaczy tegoroczną ofiarę na leczenie i rehabilitację osób starszych i dzieci, a także na zakup leków i na wszelkie wsparcie osób potrzebujących.
"Akcja jest prowadzona wspólnie z Caritasem Kościoła Rzymskokatolickiego, Eleos Kościoła Prawosławnego i Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego" – zaznaczyła Godfrejów-Tarnogórska.
Podczas czasu pasyjnego Kościół zachęca do akcji "7 tygodni bez". Chodzi o to, by wykorzystać okres poprzedzający Wielkanoc do zmiany przyzwyczajeń i nawyków w relacjach z innymi i z Bogiem. "W dobie szerzenia się mowy nienawiści w przestrzeni publicznej (…) akcja przebiega pod hasłem +7 Tygodni bez złych słów+" – wyjaśniła rzecznik.
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce należy do rodziny Kościołów zrzeszonych w Światowej Federacji Luterańskiej. Liczy ok. 70 tys. wiernych. Najliczniejsza grupa luteranów mieszka na Śląsku Cieszyńskim. Reformacja dotarła tu wkrótce po wystąpieniu Marcina Lutra w 1517 r. Diecezja cieszyńska zrzesza ok. 38 tys. wiernych. Na świecie jest ponad 70 mln luteranów. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ joz/