Bitwa Warszawska 1920 r. zagwarantowała wolność nie tylko Polsce, ale całej Europie – powiedział w środę szef MON Mariusz Błaszczak. Poinformował o konkursie na upamiętnienie batalii i poległych w niej żołnierzy.
"Było to polskie zwycięstwo dla wolności Europy; bitwa, która gwarantowała wolność Polsce odrodzonej po 123 latach rozbiorów, ale także była gwarancją wolności dla całej Europy" – powiedział minister przedstawiając w podwarszawskim Wołominie plan obchodów rocznicy bitwy. Przypomniał, że jest ona uważana za jedną z 18 decydujących bitew w dziejach ludzkości.
"To ważny rok, to ważna data, w związku z tym obchody tego święta będą trwały trzy dni" – powiedział Błaszczak. 14 sierpnia odbędzie się capstrzyk na cmentarzu powązkowskim w Warszawie przy grobach żołnierzy poległych w 1920 r.; w Ossowie jak co roku odbędą się uroczystości przy krzyżu upamiętniającym ks. mjr. Ignacego Skorupkę. 15 sierpnia, w święto Wojska Polskiego, o 8:30 w Ossowie zostanie odprawiona okolicznościowa msza, w Warszawie w południe odbędzie się apel przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a o 14:00 defilada. O 16:00 przy Stadionie Narodowym rozpocznie się wojskowy piknik – jeden ze stu organizowanych tego dnia w całym kraju z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej. Podobna impreza zostanie też zorganizowana w Ossowie.
16 sierpnia odbędą się uroczystości w Radzyminie, w tym inscenizacja bitwy w Radzyminie. W tym roku – jak powiedział rzecznik prasowy powiatu wołomińskiego Karol Szyszko - oprócz kilkuset rekonstruktorów zaprezentuje się międzynarodowa grupa z latającymi replikami samolotów z epoki.
Szef MON poinformował także o konkursie "Wdzięczni bohaterom 1920 roku" "Ta okazja, która zdarza się raz na sto lat, jest też powodem tego, że postanowiłem rozpisać konkurs dla organizacji pozarządowych" – powiedział. Resort obrony, który czeka do 23 marca na zgłoszenia, sfinansuje działania na rzecz upamiętnienia zwycięstwa Polski w wojnie z sowiecka Rosją i upamiętnienie mogił żołnierzy poległych w 1920 roku. Minister przypomniał o powstającym w Ossowie muzeum Bitwy Warszawskiej, które będzie filią Muzeum Wojska Polskiego.
Starosta wołomiński Adam Lubiak podziękował szefowi MON za wczesne ogłoszenie harmonogramu obchodów, dzięki czemu – jak podkreślił – samorządowcy będą mogli rozdzielić obowiązki i zaplanować obchody tak, by nie było między nimi kolizji.
Dla upamiętnienia Bitwy Warszawskiej w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku, ustanowiono Święto Wojska Polskiego na 15 sierpnia.(PAP)
autor: Jakub Borowski
brw/ mzd/ mrr/