Książki nominowane w tym roku wykraczają poza moralne zapewnienia i zawężające się tożsamości. Pozostawiają niezatarte wrażenie – mówi Ted Hodgkinson, przewodniczący jury konkursu The Man Booker International Prize.
W czwartek ogłoszono nominacje do nagrody The Man Booker International Prize. O 50 tys. funtów rywalizować będzie trzynastu autorów: Willem Anker z RPA, Jon Fosse z Norwegii, Shokoofeh Azar z Iranu, Gabriela Cabezon Camara z Argentyny, Gruzinka mieszkająca w Niemczech Nino Haratischwili, Michel Houellebecq z Francji, austriacko-niemiecki autor Daniel Kehlmann, Fernanda Melchor z Meksyku, Yoko Ogawa z Japonii, Francuz Emmanuelle Pagano, Argentynka Samanta Schweblin, Marieke Lucas Rijneveld z Holandii i Enrique Vila-Matas z Hiszpanii.
Przyznawana w Wielkiej Brytanii nagroda dzielona jest między autorem i tłumaczem zwycięskiego tomu.
Spośród nominowanych książek na polski przetłumaczono dotychczas dwie - "Serotoninę" Houellebecqa (przełożyła Beata Geppert) i "Ósme życie" Nina Haratischwili (Urszula Poprawska).
Tłumaczeni na polski są także Yoko Agawa, Jon Fosse i Samanta Schweblin, ale książek, które dostały nominacje nie ma jeszcze na naszym rynku. przewodniczący jury Ted Hodgkinson - cytowany przez Gazetę Wyborczą - ocenił, że nominowane dzieła "wykraczają poza moralne zapewnienia i zawężające się tożsamości, przywracają poczucie zachwytu niespokojnym, niejednoznacznym bogactwem ludzkości". "Niezależnie od tego, czy [pisarze] na nowo opowiadają fundamentalne mity, wyobrażają sobie niepokojące dystopie czy po prostu zwracają uwagę precyzją swoich spostrzeżeń, są to książki, które pozostawiają niezatarte wrażenie" – powiedział.
Międzynarodowa nagroda Bookera ustanowiona została w 2005 r. w Wielkiej Brytanii. Na początku przyznawana była co dwa lata za twórczość w języku angielskim (lub przetłumaczoną na angielski) pisarzom z całego świata. Od 2016 r. co rok wyłaniany jest jeden nagrodzony za książkę przetłumaczoną na angielski autor. Pierwszym laureatem nagrody był albański pisarz Ismail Kadare.
Dwa lata temu nagrodę Bookera zdobyła Olga Tokarczuk, a w 2005 r. nominowany był do niej Stanisław Lem. Zwycięzców tegorocznego konkursu poznamy 19 maja. (PAP)
Autorka: Karolina Sarniewicz
kas/ pat/