Z apelem na Wielki Post o postawę pomocy, zwłaszcza wobec starszych, chorych i cierpiących, zwrócił się do wiernych biskup płocki Piotr Libera. Podkreślił, że w obliczu rozprzestrzeniania się koronawirusa dla ludzi na całym świecie jest to czas żarliwej modlitwy i wzmożonej solidarności.
„Chwile takie, jak obecna uświadamiają nam kruchość naszej egzystencji, wartość wzajemnego wsparcia i duchowej bliskości oraz – jak śpiewaliśmy w dzisiejszym Psalmie – potrzebę klęknięcia +przed Panem, który nas stworzył. Albowiem On jest naszym Bogiem, a my ludem Jego pastwiska i owcami w Jego ręku+” – podkreślił bp Libera w apelu przekazanym we wtorek PAP przez Kurię Diecezjalną Płocką.
Jak zaznaczył, przeżywane obecnie chwile pobudzają również do wdzięczności – „wdzięczności wszystkim, którzy kompetentnie i z narażeniem własnego życia stają w pierwszym szeregu zmagań z wirusem i jego skutkami: lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, sanitariuszom, pracownikom inspekcji sanitarnych i ochrony zdrowia oraz farmaceutom, a także władzom porządkowym i tym osobom życia publicznego, które z oddaniem służą dobru wspólnemu”.
Bp płocki zwrócił uwagę, że Wielki Post jest w tym roku „dla katolików, ale także dla wyznawców innych religii i wielu ludzi dobrej woli na całym świecie, okresem żarliwej modlitwy i wzmożonej solidarności w obliczu kryzysu sanitarnego, związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa”. Wspomniał, iż „kolejne kraje dotknięte są poważnymi konsekwencjami medycznymi i społecznymi, wynikającymi z trudności w zapobieganiu przenoszenia się tego wirusa i prowadzeniu skutecznej profilaktyki”.
„W tym szczególnym Wielkim Poście wszyscy czujemy się jedną, wielką rodziną, zatroskaną o życie i zdrowie każdego człowieka na różnych szerokościach geograficznych. Łączymy się duchowo z krajami Europy i świata, których mieszkańcy cierpliwie znoszą trudności zdrowotne i społeczne, wynikające z rozprzestrzeniania się koronawirusa” – podkreślił bp Libera. Dodał, iż „szczególna pamięć modlitewna” biegnie także do Rzymu, a przede wszystkim do papieża Franciszka w 7. rocznicę jego wyboru na Tron Piotrowy, „aby Bóg, przez wstawiennictwo Maryi – Salus Populi Romani, roztoczył nad całym światem swoją szczególną pomoc i pozwolił wszystkim wyznawcom Chrystusa przygotować się i głęboko przeżyć nadchodzące Święta Paschalne”.
„W tym duchu proszę całą wspólnotę wierzących i wszystkich ludzi dobrej woli naszej diecezji, abyśmy z wiarą, spokojem i roztropnością odpowiadali na niebezpieczeństwo, o którym z wielkim zaangażowaniem informują media i którego uczestnikami stali się już niektórzy nasi bracia i siostry. Zachowanie właściwych reguł higienicznych i zdrowego rozsądku powinny motywować ludzi wierzących do podejmowania dzieł miłosierdzia oraz respektowania zaleceń władz i służb sanitarnych” – oświadczył biskup płocki. Zwrócił przy tym uwagę, że w Roku św. Jana Pawła II możemy jeszcze bardziej uświadomić sobie wagę jego proroczych słów o „wyobraźni miłosierdzia”, której przejawem jest „nie tyle i nie tylko skuteczność pomocy, ale zdolność bycia bliźnim dla cierpiącego człowieka, solidaryzowania się z nim, tak aby gest pomocy nie był odczuwany jako poniżająca jałmużna, ale jako świadectwo braterskiej wspólnoty dóbr”.
„Apeluję więc o taką postawę pomocy i gotowości, zwłaszcza wobec ludzi starszych, chorych, cierpiących. Spróbujmy jeszcze bardziej przeżyć sąsiedzką solidarność przez najprostsze gesty życzliwości i zainteresowania. Zadbajmy o to, by +jeden drugiego brzemiona nosił+ w miejscach pracy i codziennych okolicznościach życia. Szczególną opieką otoczmy dzieci i młodzież. Uczmy ich odpowiedzialności i wrażliwości na krzywdę i cierpienie” – poprosił bp Libera. I dodał m.in.: „Z jeszcze większą gorliwością spełniajmy wielkopostne uczynki: modlitwę, post i jałmużnę”.
Bp Libera zwrócił się do kapłanów diecezji płockiej, aby niedzielne msze święte w Wielkim Poście kończono śpiewem Suplikacji, a w piątki odprawiano mszę w intencji chorych i opiekujących się nimi służb sanitarnych oraz „o łaskę wyzwolenia świata od szerzącej się choroby”. „Liczę na to, że w ostatni piątek Wielkiego Postu, jeśli okoliczności na to pozwolą, zostaną odprawione Drogi Krzyżowe po ulicach naszych parafii z modlitwą o Boże Miłosierdzie dla świata i ludzkości, dotkniętej chorobą i cierpieniem. Zalecam także by w codziennej Modlitwie wiernych, podczas wszystkich mszy świętych, umieszczać wezwanie za chorych oraz opiekujących się nimi o wytrwałość i ufność w Bożą pomoc” – podkreślił w apelu bp Libera.
Poprosił także stowarzyszenia i organizacje religijne diecezji płockiej, a zwłaszcza Akcję Katolicką, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich oraz koła różańcowe, o mobilizowanie do modlitwy, a jeśli będzie taka konieczność, także o organizowanie codziennej pomocy i opieki dla osób starszych i cierpiących w domach. (PAP)
mb/ krap/