Europejska perspektywa Bałkanów Zachodnich oraz przyszłość i osiągnięcia Procesu Berlińskiego były tematami rozmów szefów dyplomacji we wtorek w Skopje, w których polski resort spraw zagranicznych reprezentował wiceszef MSZ Marcin Przydacz – poinformował w komunikacie MSZ.
Proces Berliński ma doprowadzić do integracji Bałkanów Zachodnich z UE. Został zapoczątkowany w 2014 r., a od 2018 r. uczestniczy w nim także Polska, która w minionym roku pełniła przewodnictwo w Procesie, organizując szczyt w Poznaniu. W Procesie Berlińskim uczestniczy sześć państw Bałkanów Zachodnich, które aspirują do członkostwa w UE: Czarnogóra, Serbia, Macedonia Północna, Albania (jako kandydaci do członkostwa) oraz Bośnia i Hercegowina i Kosowo (jako potencjalni kandydaci). W działania Procesu Berlińskiego zaangażowane są niektóre państwa członkowskie UE, Wielka Brytania, Komisja Europejska, instytucje finansowe, organizacje międzynarodowe i regionalne.
Resort spraw zagranicznych we wtorkowym komunikacie podkreślił, że wydarzenie w Skopje było pierwszym spotkaniem na szczeblu ministerialnym w ramach bułgarsko-macedońskiego przewodnictwa w Procesie Berlińskim. W Procesie - jak zaznaczył resort - po raz pierwszy przewodnictwo sprawują dwa kraje, w tym jeden przedstawiciel Bałkanów Zachodnich.
"Dyskusja skupiła się na podsumowaniu dotychczasowych osiągnięć w ramach Procesu Berlińskiego oraz przyszłości inicjatywy, także w szerszym kontekście już istniejących regionalnych formatów współpracy" - czytamy w komunikacie.
Wiceszef MSZ Marcin Przydacz podkreślał w swoim wystąpieniu, że Polska popiera członkostwo państw Bałkanów Zachodnich w UE.
Według komunikatu, ministrowie omówili ponadto unijne perspektywy regionu Bałkanów Zachodnich również w kontekście ostatnich propozycji zmian w metodologii negocjacji akcesyjnych oraz przed marcowym Szczytem Rady Europejskiej i majowym spotkaniem premierów UE – Bałkanów Zachodnich w Zagrzebiu. Istotnym tematem debat - dodał resort - była także kwestia otwarcia negocjacji akcesyjnych przez UE z Albanią i Macedonią Północną, które - zgodnie ze stanowiskiem Komisji Europejskiej i zdecydowanej większości państw członkowskich UE, w tym Polski - wypełniły wszystkie warunki konieczne do rozpoczęcia rozmów.
W spotkaniu w Skopje uczestniczyli ministrowie spraw zagranicznych Bałkanów Zachodnich – Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej, Serbii, a także unijni członkowie Procesu Berlińskiego: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Grecja, Niemcy, Polska, Słowenia, Włochy, a także Wielka Brytania. Obecni byli również przedstawiciele Komisji Europejskiej i Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych.
Polska konsekwentnie opowiada się za rozszerzeniem integracji europejskiej na Bałkany Zachodnie, podkreślając konieczność rozpoczęcia rozmów akcesyjnych przez UE z Macedonią Północną i Albanią. W ubiegłym tygodniu z trzydniową wizytą na Bałkanach przebywał szef MSZ Jacek Czaputowicz, któremu towarzyszyli ministrowie spraw zagranicznych Litwy, Łotwy oraz wiceszef MSZ Estonii. Czaputowicz spotkał się wówczas z przedstawicielami władz w Tiranie i Skopje, deklarując wielokrotnie wsparcie dla aspiracji europejskich Albanii i Macedonii Północnej.
Polityka rozszerzenia i kwestia ewentualnego rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z państwami Bałkanów Zachodnich ma pojawić się jako jeden z tematów na unijnym szczycie zaplanowanym na 26-27 marca w Brukseli. W ubiegłym roku unijni liderzy m.in. w wyniku sprzeciwu Francji nie zdecydowali się na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią. Spotkało się to z negatywnym odbiorem władz w Skopje, które argumentowały, że wypełniają zalecenia KE. Kraj ten m.in. zmienił nazwę z "Macedonia" na "Macedonia Północna", co zakończyło wieloletni spór z Grecją. KE w 2019 r. również wydała pozytywne rekomendacje dotyczące rozpoczęcia rozmów akcesyjnych ze Skopje i Tiraną. (PAP)
autor: Mateusz Roszak
mro/ par/