Czytanie udostępnionych przez Urząd Marszałkowski w Toruniu komiksów online jest jednym ze sposób na zajęcie czasu w trakcie trwania tzw. kwarantanny społecznej. Można dzięki nim poznać losy wybitnych postaci związanych z regionem, m.in. Mariana Rejewskiego, Jana Pawła II czy Edwarda Stachury.
"Dzięki atrakcyjnej formie komiksu przybliżamy historie niezwykłych postaci. Nie byłoby to możliwe bez twórczego zaangażowania scenarzysty i rysowników oraz naukowców, na co dzień zajmujących się odkrywaniem historii związanej z naszymi bohaterami. Obok portali i gier edukacyjnych oraz Kujawsko-Pomorskiej e-Szkoły to nasza kolejna propozycja dla dzieci i młodzieży na czas zamknięcia placówek oświatowych" – podkreślił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.
Komiksy nie są tylko dla dzieci i młodzieży, bo ich oferta jest bardzo różnorodna i powinna z powodzeniem odpowiadać na zainteresowania osób w różnym wieku.
Wśród postaci, które stały się bohaterami komiksów powstających w ostatnich latach w woj. kujawsko-pomorskim są m.in. Władysław Raczkiewicz, ks. Jerzy Popiełuszko, Helena Grossówna, Edward Stachura, Marian Rejewski i św. Jan Paweł II.
"Władysław Raczkiewicz. Twórca idei Wielkiego Pomorza" - to komiks traktujący o wydarzeniach z pierwszych miesięcy II wojny światowej, kiedy to Raczkiewicz, świadomy swojej choroby nowotworowej, został wybrany na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie.
Komiks "Jerzy Popiełuszko. Cena wolności" przybliża ostatnie, najbardziej tragiczne wydarzenia z życia bł. ks. Jerzego Popiełuszko. Opowiada m.in. o porwaniu i brutalnym zabójstwie kapelana "Solidarności".
Z dzieła "Edward Stachura. Wędrówką życie jest człowieka" dowiemy się o losach wybitnego poety, prozaika i pieśniarza. "Helena Grossówna. Nigdy nie trać nadziei" to historia o niekwestionowanej gwieździe polskiego kina przedwojennego.
Wśród komiksów udostępnianych przez Urząd Marszałkowski w Toruniu jest także historia pt. "Jan Paweł II – Nasz patron", która przybliża pielgrzymki świętego do Bydgoszczy, Torunia i Włocławka.
Komiks "Marian Rejewski – bydgoszczanin, który złamał kod Enigmy" przybliży czytelnikom życie geniusza matematycznego, który złamał kod Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej, czym walnie przyczynił się do zakończenia II wojny światowej kilka lat wcześniej.
Linki do komiksów można znaleźć na stronie internetowej https://www.kujawsko-pomorskie.pl/. Pod adresem https://wideo.pap.pl/videos/27169/ PAP udostępnia wywiad wideo z twórcą komiksu o Marianie Rejewskim, który został opublikowany w kwietniu 2018 roku.
"Marian Rejewski był postacią tragiczną; po II wojnie św. ten wybitny matematyk, który złamał szyfr +Enigmy+, pracował w bydgoskiej firmie, gdzie jego potencjał nie mógł być wykorzystany — mówił wówczas PAP autor scenariusza Maciej Jasiński.
Jasiński dodał, że komiks kierowany jest do młodszego czytelnika — dzieci i młodzieży, co wymusza pewne uproszczenia w fabule. Jego zdaniem jednak zobrazowanie losów postaci tragicznej jest nieco prostsze ze względu m.in. na możliwość budowania napięcia akcji.
"Myślę, że udało się podkreślić najważniejsze elementy życiorysu Rejewskiego. Znacznie łatwiej było z okresem po wyjeździe z Polski, gdyż zespół Rejewskiego miał sporo przygód m.in. we Francji. Był moment, w którym musieli się ukrywać w zajeździe, gdzie odbywało się przyjęcie urodzinowe jednego z niemieckich żołnierzy. Było to dla Rejewskiego i przyjaciół bardzo stresujące. Z punktu widzenia fabuły i tempa narracji było to jednak bardzo ciekawe zdarzenie, które można było wpleść" - stwierdził Jasiński. (PAP)
autor: Tomasz Więcławski
twi/ mhr/