W litewskich szkołach w poniedziałek rozpoczęło się nauczanie zdalne. Przez ostatnie dwa tygodnie uczniowie mieli ferie, a szkoły przygotowywały się do nowego systemu nauki. Polskie szkoły na Litwy otrzymały pozwolenie na korzystanie z materiałów polskiego MEN.
Staraniem Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” szkoły z polskim językiem nauczania uzyskały bezpłatny dostęp do materiałów polskiego Ministerstwa Edukacji Narodowej, które mają wspomagać proces zdalnego nauczania.
„Uzyskaliśmy akceptację MEN RP w tej sprawie oraz adresy polecanych stron, do których dostęp nie pociąga za sobą żadnych kosztów” - czytamy w komunikacie Macierzy Szkolnej na Litwie.
Organizacja ta wyraża nadzieję, że „rozesłane do szkół materiały, przynajmniej po części ułatwią nauczycielom przygotowanie się do zdalnego nauczania młodzieży w języku ojczystym”.
„Rozpoczynamy niełatwy proces nauczania, który dla wielu będzie prawdziwym sprawdzianem” - powiedział minister oświaty Algirdas Monkeviczius.
Minister poinformował, że podjęto decyzję o zakupie 35 tys. komputerów, które niebawem trafią do dzieci, które nie mają własnego urządzenia bądź muszą się nim dzielić z rodzeństwem.
Szef ministerstwa oświaty nie wyklucza, że w tym roku zostanie przyspieszony termin zakończenia roku szkolnego. „W niektórych krajach rok szkolny już się kończy. Zakłada się, że w przyszłym roku nauczanie będzie bardziej intensywne i zaległości zostaną nadrobione” - tłumaczył Monkeviczius.
Litewski resort oświaty powołał grupę roboczą, która ma opracować różne możliwości. „Wszystko wskazuje jednak na to, że uczniowie w tym roku nie wrócą do klas” - wyjaśnił minister.
Po wprowadzeniu 16 marca kwarantanny z powodu pandemii koronawirusa w szkołach na Litwie ogłoszono dwutygodniowe ferie. W poniedziałek rozpoczęło się nauczanie zdalne.
Na Litwie jest ponad 300 tys. uczniów. Do szkół z polskim językiem nauczania uczęszcza około 12 tys. z nich.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ adj/ jar/