Od 9 do 14 kwietnia w szkołach będzie przerwa świąteczna w związku z Świętami Wielkiejnocy. Oznacza to, że 9 i 10 kwietnia szkoły nie będą prowadzić zajęć z uczniami w formie kształcenia na odległość - wyjaśnia MEN.
W związku z epidemią koronawirusa od 12 marca do 10 kwietnia, czyli do Świąt Wielkanocnych, zajęcia stacjonarne w szkołach i przedszkolach są zawieszone. Od środy 25 marca szkoły mają obowiązek nauczania na odległość.
"Od 9 do 14 kwietnia br. w szkołach będzie trwać wiosenna przerwa świąteczna. W czwartek 9 i piątek, 10 kwietnia br. szkoły nie będą prowadzić zajęć dydaktyczno-wychowawczych z uczniami w formie kształcenia na odległość, ani zajęć opiekuńczych (świetlicowych) dla uczniów" - poinformowała w środę PAP rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska.
"Natomiast przedszkola, jako placówki nieferyjne, do 10 kwietnia br. prowadzą swoją działalność z dziećmi zgodnie z przepisami prawa o czasowym ograniczeniu funkcjonowania jednostek systemu oświaty" - dodała.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 do 10 kwietnia 2020 r. wydłużony został okres zawieszenia zajęć w szkołach, przedszkolach i innych placówkach oświatowych. Zawieszenie zajęć dotyczy zarówno placówek publicznych, jak i niepublicznych.
Decyzja o zawieszeniu zajęć nie dotyczy kilku rodzajów placówek: przedszkoli i szkół specjalnych zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej oraz funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, szkół specjalnych funkcjonujących w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, a także szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich oraz szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski w środę w Polsat News pytany m.in. jak długo będą zamknięte szkoły, odpowiedział, że w okolicach Świąt Wielkanocnych, na podstawie rekomendacji ministra zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, premier i cały rząd podejmie decyzje dotyczące zamknięcia szkół oraz innych sfer życia publicznego.
Termin wiosennej świątecznej przerwy w szkołach wynika z rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego. Kalendarz roku szkolnego (zawierający m.in. terminy ferii i innych przerw w nauce) ogłaszany jest przez ministra edukacji co roku przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ mok/