Pamięć Janusza Korczaka uczczono w poniedziałek w Budapeszcie odsłonięciem tablicy i zorganizowaniem przez Instytut Polski w Budapeszcie i Węgierskie Towarzystwo Pedagogiczne konferencji poświęconej jego działalności.
"Ochrona życia jest jedną z głównych misji państwa. Po tak bolesnych doświadczeniach jak Auschwitz i Treblinka ta odpowiedzialność nabiera w naszym regionie szczególnego znaczenia” – podkreślił sekretarz stanu w węgierskim MSZ Zsolt Nemeth, odsłaniając tablicę poświęconą pamięci Janusza Korczaka w budapeszteńskim Biurze Rzecznika Praw Podstawowych.
Rok 2012 jest obchodzony jako Rok Janusza Korczaka. W tym roku przypadają dwie rocznice związane z jego postacią: 70. rocznica śmierci w obozie zagłady w Treblince i 100. rocznica założenia przez Korczaka Domu Sierot w Warszawie.
Ambasador RP w Budapeszcie Roman Kowalski przypomniał, że działalność Janusza Korczaka - nauczyciela była ważnym impulsem dla uchwalenia międzynarodowej konwencji o prawach dziecka przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 listopada 1989 roku. Dokument, uchwalony z polskiej inicjatywy, obowiązuje obecnie w niemal wszystkich państwach świata.
Podczas poniedziałkowej uroczystości w Budapeszcie jedną z sal Biura Rzecznika Praw Podstawowych nazwano imieniem Janusza Korczaka.
Tego dnia odbyła się również w Katedrze Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu ELTE w Budapeszcie konferencja „Nie ma dzieci – są ludzie. Dziedzictwo Janusza Korczaka”. Wzięli w niej udział węgierscy i polscy specjaliści zajmujący się ochroną praw dziecka i eksperci w takich dziedzinach jak pedagogika, socjologia, medycyna i literaturoznawstwo. Polskę reprezentował rzecznik praw dziecka Marek Michalak, a stronę węgierską rzecznik praw podstawowych Mate Szabo.
Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem małżonki prezydenta RP Anny Komorowskiej oraz małżonki prezydenta Węgier Anity Herczegh.
W latach 2010-2012 Instytut Książki, który zarządza prawami autorskimi do dzieł Janusza Korczaka, zawarł umowy licencyjne z wydawcami węgierskimi. Wśród udostępnionych książek znalazł się m.in. „Król Maciuś I” i „Król Maciuś na wyspie bezludnej”.
Rok 2012 jest obchodzony jako Rok Janusza Korczaka. W tym roku przypadają dwie rocznice związane z jego postacią: 70. rocznica śmierci w obozie zagłady w Treblince i 100. rocznica założenia przez Korczaka Domu Sierot w Warszawie.
Andrzej Niewiadowski(PAP)
adn/ az/ mc/ mow/