Śpiewacy Opery Krakowskiej nagrali w swoich domach chór „Alleluja” z oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Haendla. Opera upubliczni nagranie w sobotę o godz. 15 w mediach społecznościowych, w ramach trwającego do 13 kwietnia cyklu „Muzyka na Wielki Tydzień”.
Każdy z 14 artystów nagrał swoją partię w domu, po czym wszystkie te ścieżki dźwiękowe zostały połączone w jedną całość. Śpiewacy do nagrania wykorzystali materiał orkiestrowy udostępniony w ramach akcji BBC "Sing Hallelujah". W czwartek Opera Krakowska poinformowała, że materiał opublikuje o godz. 15 w swoich mediach społecznościowych – na Facebooku i kanale YouTube.
"Materiał powstał jako odpowiedź na potrzebę serca. Był reakcją na smutek i bezradność, a przede wszystkim na doskwierającą nam tęsknotę za Przyjaciółmi, Publicznością, Muzyką i Teatrem" – napisała Katarzyna Oleś-Blacha, która wraz z Moniką Korybalską i Krzysztofem Kozarkiem koordynowali to przedsięwzięcie.
Materiał 14 śpiewaków Opery Krakowskiej wpisuje się w internetowy cykl "Muzyka na Wielki Tydzień". W jego ramach Opera do 13 kwietnia codziennie będzie udostępniać w mediach społecznościowych po jednym koncercie, zarejestrowanym przez artystów w ich własnych domach.
W nagraniu wzięli udział: Agnieszka Kuk, Paula Maciołek, Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha, Magdalena Barylak, Agnieszka Cząstka-Niezgódka, Monika Korybalska, Karin Wiktor-Kałucka, Jarosław Bielecki, Krzysztof Kozarek, Adam Sobierajski, Michał Kutnik, Sebastian Marszałowicz, Adam Szerszeń.
Materiał 14 śpiewaków Opery Krakowskiej wpisuje się w internetowy cykl "Muzyka na Wielki Tydzień". W jego ramach Opera do 13 kwietnia codziennie będzie udostępniać w mediach społecznościowych po jednym koncercie, zarejestrowanym przez artystów w ich własnych domach.
Recitale będą publikowane o godz. 18.30 (czyli zwykłej porze rozpoczynania spektakli i koncertów odbywających się w Operze). Zgodnie z zapowiedziami, repertuar koncertów ma być zróżnicowany – od Jana Sebastiana Bacha po Belę Bartoka, od muzyki dawnej do piosenki ludowej.
Odwiedzający stronę internetową Opery, jej profil facebookowy i kanał YouTube usłyszą m.in. koncertmistrzów orkiestry: Pawła Wójtowicza i Swietłanę Białostocką z rodzinami; koncertmistrza sekcji basowej wiolonczelistę Radosława Bukałę; flecistę Wiesława Suruło; puzonistę Arkadiusza Bałę z rodziną; muzyczną rodzinę Kutników.
"Muzykowanie za pośrednictwem mediów społecznościowych wydaje się zjawiskiem stosunkowo nowym, do którego artystów w dużej mierze zmusza trudna sytuacja zawieszenia działalności filharmonii, estrad, sal koncertowych i oper niemal na całym świecie" – czytamy w informacji przesłanej przez Operę.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ pat/