Prezes IPN Jarosław Szarek oraz jego zastępca Mateusz Szpytma złożą w piątek w południe kwiaty przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie - zapowiedział Instytut. W ten sposób IPN odda cześć powstańcom z getta warszawskiego z okazji 77. rocznicy zrywu.
IPN przy okazji 77. rocznicy powstania w getcie warszawskim zaprasza również do zapoznania się z historią zrywu poprzez wydawnictwa, artykuły i materiały edukacyjne, które są dostępne online na stronach Instytutu, w tym na portalu Przystanek Historia: https://przystanekhistoria.pl/pa2/tematy/powstanie-w-getcie-wars.
Jak napisano w komunikacie prasowym, "IPN od wielu lat zajmuje się badaniami historii Zagłady i stosunków polsko-żydowskich". Dodano, że katalog publikacji IPN na ten temat z lat 2000–2019 obejmuje kilkadziesiąt pozycji: https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/katalog-publikacji/43598,Zaglada-Zydow-i-stosunki-polsko-zydowskie-podczas-II-wojny-swiatowej-katalog-pub.html.
Instytut przypomniał także, że 17 kwietnia 2019 r. została podpisana umowa o współpracy pomiędzy Instytutem Pamięci Narodowej a Muzeum Getta Warszawskiego. "Na mocy podpisanej umowy, obie instytucje będą współpracowały na płaszczyznach edukacyjnych, wystawienniczych, naukowych oraz informacyjnych" - poinformowano.
Więcej o umowie na stronie: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/69634,Podpisanie-umowy-o-wspolpracy-pomiedzy-Instytutem-Pamieci-Narodowej-a-Muzeum-Get.html.
IPN przekazał także, że w zasobach Instytutu dostępne są fotografie obrazujące dramat likwidacji getta: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/39715,Tragedia-Zydow-z-getta-warszawskiego-fotografie-z-Archiwum-IPN.html.
19 kwietnia 1943 r. bojownicy z Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które likwidowały getto. Był to ostatni akt tragedii warszawskich Żydów, masowo wywożonych na śmierć do Treblinki. Powstanie trwało niespełna miesiąc, a jego tragicznym epilogiem było wysadzenie 16 maja 1943 r. przez Niemców Wielkiej Synagogi na Tłomackiem. To właśnie wtedy dowodzący akcją tłumienia powstania generał SS Jürgen Stroop – autor raportu dokumentującego przebieg walk w getcie, który jest w zasobach IPN – mógł obwieścić, że "żydowska dzielnica w Warszawie już nie istnieje". (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ itm/