Tegoroczny Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” zaplanowany w Koszalinie na 15-20 czerwca w związku z pandemią odbędzie się w terminie 1-5 września, jeśli z powodów sanitarnych będzie to możliwe - poinformował dyrektor programowy Janusz Kijowski.
39. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” miał odbyć się w dniach 15-20 czerwca. Jednak w związku z pandemią i wprowadzonymi obostrzeniami organizatorzy - Stowarzyszenie Filmowców Polskich, miasto Koszalin i Centrum Kultury 105 w Koszalinie – przenieśli go na 1-5 września. Jak podał Kijowski w liście do twórców, wolontariuszy i gości Festiwalu ten termin zostanie zachowany, „jeśli z powodów sanitarnych będzie to możliwe”.
„Czas zarazy zmusił całą branżę filmową do przymusowej kwarantanny! Zmusił i nas do zmiany terminu tegorocznej edycji Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych (…) Nie poddajemy się jednak. Uważamy, że Festiwal powinien odbyć się jeszcze w tym roku” – napisał Kijowski.
Zaznaczył w liście, że tegoroczna impreza będzie skromniejsza, dostosowana do realiów i wymogów bezpieczeństwa.
W związku ze zmianą terminu Festiwalu zgłoszeń debiutów filmowych, powstałych po 1 stycznia 2019 r, można dokonywać do 30 czerwca, a nie jak pierwotnie ustalono do 17 kwietnia. Szczegółowy, uaktualniony, regulamin znajduje się na festiwalowej stronie internetowej.
Debiuty filmowe ocenione zostaną w dwóch konkursach. W pierwszym wezmą udział pełnometrażowe produkcje fabularne (czas trwania powyżej 60 minut), w drugim – krótkometrażowe debiuty filmowe (czas trwania do 40 minut).
Autorem plakatu promującego wydarzenie jest Maks Bereski określany mianem kontynuatora Polskiej Szkoły Plakatu. Plakat został uzupełniony o nową datę Festiwalu.
Festiwal „Młodzi i Film” to nie tylko dwa konkursy, ale również pokazy pozakonkursowe, w tym: debiuty zagraniczne, dokumentalne, retrospektywa, filmy jurorów oraz pokazy specjalne. Nierozerwalną jego częścią są spotkania „Szczerość za szczerość” z ekipami filmów konkursowych. Wieczorami działa klub festiwalowy, w którym odbywają się koncerty. Wstęp na wszystkie wydarzenia otwarte festiwalu jest bezpłatny.
Festiwal jest współfinansowany m.in. przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego.
Laureaci festiwalu otrzymują statuetki – Jantary oraz nagrody pieniężne. Nagrodą główną jest Wielki Jantar za pełnometrażowy debiut fabularny.
Historia Festiwalu „Młodzi i Film” sięga 1973 r. W Koszalinie swoje filmy pokazywali premierowo: Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Filip Bajon, Dariusz Gajewski, Xawery Żuławski, Katarzyna Rosłaniec, Marcin Wrona, Tomasz Wasilewski i Kuba Czekaj. (PAP)
autor: Inga Domurat
ing/ pat/