Pierwszy podcast Radio Polonia Węgierska trafił do internetu. Inicjatywa ma służyć wymianie informacji i rozmowie o Polonii węgierskiej – powiedział PAP we wtorek pomysłodawca, dyrektor Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum w Budapeszcie (PIBM) Piotr Piętka.
„Chcielibyśmy, żeby było takie miejsce w internecie, gdzie można sobie pogadać o Polonii węgierskiej, gdzie możemy powiedzieć światu, co się u nas dzieje i co robimy, gdzie można powymieniać informacje, komentarze” – powiedział Piętka.
Podcast tworzy grupa osób, głównie związanych z PIBM, ale także np. blogerzy Jerzy Celichowski i Marzena Jagielska, która jest też redaktorką naczelną pisma „Polonia Węgierska”.
W pierwszym, udostępnionym w poniedziałek odcinku znalazła się m.in. rozmowa z rzeczniczką narodowości polskiej w parlamencie węgierskim Ewą Ronay, a także informacje dotyczące Polonii.
Można się było dowiedzieć m.in., że organizacja Polonia Nova zainicjowała wykonywanie różnymi technikami biało-czerwonego „szalika dla generała Józefa Bema”, który ma zostać zaprezentowany w czerwcu, a PIBM otworzyło wirtualną wystawę poświęconą Janowi Kiepurze i jego węgierskiej żonie Marcie Eggerth.
„Po pierwszym dniu zauważyłem, że podcast jest słyszany nie tylko na Węgrzech. Tylko 45 proc. słuchających to osoby z Węgier, prawie 30 proc. z Holandii, dopiero na trzecim miejscu jest Polska. W sumie słuchano nas w 10-15 krajach na świecie” – powiedział Piętka.
Odcinki podcastu będą trwały około godziny i mają być zamieszczane co tydzień, dwa tygodnie.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ jo/ kgod/