Wolontariusze z Pracowni Ubioru Unikatowego Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu szyją kombinezony ochronne dla medyków. Od połowy kwietnia na uczelni produkowane są również maseczki i przyłbice dla pracowników służby zdrowia.
W połowie kwietnia w Atrium Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (UAP) utworzono magazyn i centrum dystrybucyjne środków ochrony indywidualnej przeznaczonych dla pracowników służby zdrowia. Jest to wspólne przedsięwzięcie uczelni oraz osób zaangażowanych w akcję #koronazglowy.pl - powstałą z inicjatywy lekarzy oraz studentów Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu przy udziale Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Studenci i pracownicy UAP przygotowują również maseczki i przyłbice ochronne wytwarzane na uczelnianych drukarkach 3D.
Rzecznik prasowy Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu Artur Adamczak poinformował, że oprócz maseczek w centrum dystrybucyjnym rozpoczęto także produkcję kombinezonów ochronnych dla pracowników służby zdrowia. "Wykrojony materiał dostarczyli wolontariusze z akcji koronazglowy.pl. Kombinezony szyją pracownicy i studenci związani z Pracownią Ubioru Unikatowego Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu" – przekazał Adamczak.
Kinga Ludek z Pracowni Ubioru Unikatowego UAP wskazała, że kombinezony powstają z agrowłókniny. "Zostaliśmy przeszkoleni, jak szyć kombinezony. Pokazano nam po kolei każdy etap, mamy nadzieję, że pójdzie nam to sprawnie. Na początku myśleliśmy, że będzie to trudniejsze z tego względu, że są to większe elementy. Teraz okazuje się, że kombinezony szyje się o wiele łatwiej niż maseczkę" – zaznaczyła.
Według rzecznika UAP, docelowo na uczelni ma powstać kilkaset kombinezonów dla medyków. Uczestnicy akcji koronazglowy.pl przygotowują w centrum dystrybucyjnym także pakiety z wykrojonymi materiałami, z których blisko 200 poznaniaków szyje w ramach wolontariatu środki ochrony indywidualnej dla wielkopolskich placówek medycznych.
"Są to pakiety z wyciętym materiałem na maseczki czy czepki. One trafiają do krawcowych, które później szyją je w domach. Uszyte czepki, maseczki znów trafiają do nas do centrum. My je dzielimy, przygotowujemy pakiety i według zgłaszanych nam potrzeb rozsyłamy do placówek medycznych na terenie Poznania i Wielkopolski" – opisała Ada Orłowska, koordynatorka akcji koronazglowy.pl.
W centrum dystrybucji środków ochrony indywidualnej UAP pracują przeszkoleni wolontariusze. Stanowiska pracy oddalone są od siebie o przynajmniej dwa metry. Są też wyposażone w dyspensery ze płynem dezynfekcyjnym zawierającym 70 proc. alkoholu. Środki ochronne są składane w indywidualne pakiety w obszarze śluzy wyjścia, skąd są odbierane przez kurierów. Wolontariusze centrum pracują na dwie czterogodzinne zmiany w grupach, które się nie mieszają.
W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 1443 przypadki zakażeń koronawirusem, w tym 87 osób zmarło, a 278 zostało wyleczonych. (PAP)
Autor: Szymon Kiepel
szk/ jann/