02.05.2020–03.05.2020
Zamknięty z powodu epidemii nowojorski Instytut Józefa Piłsudskiego zachęca do wzięcia udziału w obchodach polskich świąt narodowych na swej platformie wirtualnej. Wśród propozycji m.in. wykład online poświęcony obchodom 3 Maja w II Rzeczypospolitej.
Ze względu na epidemię koronawirusa od kilku tygodni archiwum, biblioteka i biuro Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce są nieczynne. Dzięki uruchomieniu platformy wirtualnej "Poznaj Historię Online" można jednak korzystać z ocyfrowanych kolekcji dokumentów tam chronionych, a także słuchać wykładów poświęconych zagadnieniom historycznym.
"Święto Konstytucji 3 Maja, Dzień Polonii, Święto Flagi to wyjątkowe wydarzenia dla Polonii Amerykańskiej. W ubiegłych latach Instytut Piłsudskiego w Ameryce organizował specjalne obchody w swojej siedzibie w uważanej niegdyś za serce polskiej diaspory dzielnicy Greenpoint. Całe rodziny, a z nimi: seniorzy, młodzież i dzieci, celebrowały te święta wraz z nami" – powiedziała w rozmowie z PAP prezes i dyrektor wykonawczy Instytutu, dr Iwona Drąg Korga.
Święto Konstytucji 3 Maja to okazja do uzmysłowienia sobie, że pod koniec XVIII wieku Rzeczpospolita Obojga Narodów i Stany Zjednoczone przodowały w świecie, jeśli chodzi o krzewienie demokracji. To także przypomnienie tego, że gdy Polska po prawie dziewięciu wiekach obecności na mapie Europy traciła swą niepodległość, to Ameryka właśnie ją zdobywała. Z kolei Święto Polonii – oceniła Korga – to czas, kiedy jesteśmy dumni z polskich korzeni, polskiej mowy, gdy wywieszamy polską flagę na naszych domach.
"W tym roku obchody mają całkowicie inny wymiar. Nowy Jork pogrążony jest w kwarantannie, ale izolacja sprzyja podtrzymywaniu kontaktów w języku polskim, czytaniu książek i oglądania polskich filmów" – podkreśliła szefowa Instytutu.
"Z okazji obchodów Święta 3 Maja specjalny wykład i prezentację na temat +Obchody Święta 3 Maja w międzywojennej Polsce+ przygotował dr hab. Tomasz Pudłocki, zaprzyjaźniony z Instytutem profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, który miał to wyjątkowe Święto obchodzić razem z nami w Nowym Jorku. W zaistniałej sytuacji zapraszamy wszystkich chętnych na spotkanie w formie wirtualnej" - dodała.
Nowojorski instytut regularnie organizuje wykłady, pokazy filmów dokumentalnych, spotkania z historykami, naukowcami, artystami, archiwistami czy politykami. Ma stałą publiczność, ale wciąż przyciąga nowych sympatyków.
Od stycznia w Instytucie miały miejsce takie wydarzenia jak obchody 100-lecia urodzin Jana Pawła II oraz spotkanie z Darmotem Turingiem autorem książki o polskim wkładzie w rozszyfrowanie Enigmy.
1 marca Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce po raz kolejny uczcił pamięć Żołnierzy Niezłomnych organizując bieg "Tropem Wilczym" z udziałem kilkuset uczestników, w tym - dzieci i młodzieży.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
ad/ mars/