Od 12 maja - po dwumiesięcznej przerwie związanej z koronawirusem - planowane jest ponowne otwarcie dla zwiedzających Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz jego oddziałów w Lidzbarku Warmińskim i Morągu - zapowiedziała w poniedziałek dyrekcja placówki.
W poniedziałkowym komunikacie olsztyńskie muzeum poinformowało, że trwają intensywne przygotowania do przystosowania tej instytucji do ponownej obsługi turystycznej. Jak podkreślono, nadrzędnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa epidemiologicznego zwiedzającym i pracownikom.
Dyrekcja planuje, żeby, jako pierwsze - tj. od 12 maja - otworzyć: Zamek Olsztyn, Zamek Lidzbark Warmiński oraz Pałac w Morągu. "Otwarcie kolejnych naszych oddziałów w Mrągowie i Szczytnie planujemy na 2 czerwca. Mamy nadzieję, że jeszcze przed latem udostępnimy także Dom Gazety Olsztyńskiej, Muzeum Przyrody w Olsztynie i Galerię Zamek w Reszlu" - podano w komunikacie.
Dyrektor Muzeum Warmii i Mazur Piotr Żuchowski powiedział PAP, że nie sposób jeszcze przesądzić, czy uda się dotrzymać planowanych terminów, ale zapewnił, że pracownicy robią wszystko, by tak się stało. Przypomniał, że w tym celu trzeba dokonać stosownych inwestycji związanych z obostrzeniami oraz uzgodnić warunki otwarcia z właściwymi stacjami sanitarno-epidemiologicznymi.
Zdaniem Żuchowskiego, po przywróceniu możliwości zwiedzania na olsztyńskim zamku będzie można obejrzeć m.in. nową wystawę pt. "Wersal, plebiscyt i co dalej na Warmii i Mazurach?"
Olsztyńskie muzeum i jego oddziały były zamknięte od 12 marca ze względu na ograniczenia wprowadzone dla powstrzymania szerzenia się koronawirusa SARS-COV-19.
Zgodnie z decyzja Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego od poniedziałku 4 maja mogą wznowić działalność niektóre instytucje kultury, w tym muzea, galerie sztuki czy biblioteki. Nie oznacza to nakazu ich otwarcia, a ostateczną decyzję podejmuje dyrektor instytucji w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym.
Zgodnie z opublikowanymi w kwietniu zaleceniami MKiDN dla muzeów i galerii sztuki, powinny one na pierwszym etapie otwierania m.in. ograniczyć liczebność zwiedzających, zmienić trasy zwiedzania tak, aby zapewnić utrzymanie bezpiecznego dystansu oraz zaniechać organizacji wydarzeń dla większych grup. W pierwszym okresie, udostępnianie wnętrz powinno być formą działalności równoległą do udostępniania zbiorów on-line.(PAP) autor: Marcin Boguszewski
mbo/ dki/