Pakiet edukacyjny „Polski gen wolności”, poświęcony okresowi rozbiorów Polski, przygotował szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej. W związku z sytuacją epidemiczną zdecydowano na udostępnienie go w wersji cyfrowej do wykorzystania w zdalnym nauczaniu.
"Materiał ten – dzięki swojemu interdyscyplinarnemu charakterowi – pozwala zgłębić i lepiej wykorzystać zawarty w wystawie (pod tym samym tytułem – PAP) potencjał, a także z nieco innej strony spojrzeć na polską historię okresu rozbiorowego" – poinformował szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Materiały edukacyjne do wykorzystania podczas lekcji języka polskiego, historii czy wiedzy o kulturze, które powstały w wersji papierowej, miały mieć premierę podczas warsztatów z nauczycielami. Premiera przeniesiona została do internetu w związku ze stanem epidemii i wynikającymi z niego obostrzeniami.
Pakiet – jak zaznaczono – mogą wykorzystywać nauczyciele różnych poziomów edukacji, "ze wskazaniem na ostatnie klasy szkół podstawowych i szkoły średnie".
Interdyscyplinarne broszury i ćwiczenia mają pozwolić na spojrzenie na historię Polski okresu rozbiorów w nieszablonowy sposób.
"XIX stulecie wydaje się wciąż pełne tajemnic, niuansów i paradoksów. Zaproponowane ćwiczenia, w intencji ich autorów, pomogą z większym zrozumieniem opowiedzieć o tej skomplikowanej epoce – z całym jej trudem i heroizmem, a także z uwzględnieniem ważnych kwestii społecznych, gospodarczych i – co istotne – kulturowych" – wskazano.
Pakiet składa się z pięciu odrębnych bloków ćwiczeń, które różnią się od siebie zarówno rodzajem wybranych źródeł, jak i metod edukacyjnych. Każda z części zawiera krótkie wprowadzenie, ćwiczenia wzajemnie się uzupełniają i można je stosować wymiennie.
Wśród materiałów są mapy (od konfederacji barskiej po kształtowanie granic Polski po I wojnie światowej), eseje, biogramy bohaterów czasu rozbiorów czy plansze z dziełami polskich malarzy, a także ćwiczenia dotyczące m.in. sztuki narodowej i roli kobiet w historii.
Pakiet dostępny jest na stronie Szczecin.ipn.gov.pl.(PAP)
Autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ joz/