Ponad 300 wolontariuszy z różnych krajów, którzy przyjechali do Polski w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności przed epidemią koronawirusa, zdecydowało się zostać i aktywnie pomaga w kilkunastu polskich miastach – informuje MEN.
"Wspierają lokalne społeczności w walce z niewidocznym, lecz groźnym wrogiem. Choć mieli szansę powrotu do domu – zdecydowali się zostać. Dziękujemy za Waszą aktywność i zaangażowanie" - czytamy w komunikacie resortu edukacji.
Europejski Korpus Solidarności to program Komisji Europejskiej, który umożliwia młodym ludziom zdobywanie doświadczenia, rozwój osobisty i zawodowy przez wolontariat, staże, pracę i realizację projektów lokalnych.
Lekcje online dotyczące zanieczyszczenia powietrza dla krakowskich uczniów, zajęcia językowe dla najmłodszych w Klimontowie, dostarczanie na paczek żywnościowych do seniorów i chorych Szczecinian, szycie maseczek dla kieleckich i wrocławskich szpitali – to tylko niektóre inicjatywy zagranicznych wolontariuszy Europejskiego Korpusu Solidarności przebywających w tej chwili w Polsce.
Wolontariusze współpracują również w sieci: za pomocą mediów społecznościach dzielą się swoimi pomysłami, udoskonalają je i wykorzystują do stworzenia czegoś nowego. W ten sposób powstała inicjatywa wspólnego koncertu, który pod przewodnictwem wolontariuszy z Leszna przygotowuje kilkunastu uczestników Projektów Wolontariatu z całej Polski. Do wymiany swoich pomysłów wykorzystują narzędzia internetowe.
Wolontariuszy wspierają polskie organizacje, które koordynują projekty młodych ludzi. Bez działań pracowników tych instytucji wolontariusze nie mogliby nieść pomocy innym.
Koordynatorzy kontaktują się z polskimi placówkami potrzebującymi pomocy, wykorzystują swoje sieci kontaktów, by zapewnić wolontariuszom materiały niezbędne do realizacji ich pomysłów. Starają się również wspierać młodych społeczników psychologicznie i dbają o to, by nie stracili zapału.
Europejski Korpus Solidarności został uruchomiony w 2016 r. Program umożliwia osobom od 18 do 30 lat rozwijanie zainteresowań, włączenie się w działania na rzecz innych, a także na postawienie pierwszych kroków na drodze kariery zawodowej. Założenia programu skupiają się wokół działań solidarnościowych. Celem programu jest włączenie młodzieży w projekty promujące wartości europejskie, demokrację, obywatelską postawę i solidarność społeczną.
Europejski Korpus Solidarności umożliwia młodym ludziom udział w trzech różnych rodzajach działań. Pierwszym z nich są projekty wolontariatu. Pozwalają one na wyjazd za granicę i włączenie się w działania na rzecz innych, a także pracę w organizacji pozarządowej. Można je realizować również w Polsce. Staże i miejsca pracy umożliwiają zdobycie doświadczenia zawodowego w polskiej lub zagranicznej instytucji, której działania wiążą się z sektorem solidarnościowym. Z kolei projekty solidarności pozwalają na realizację lokalnych inicjatyw we współpracy z różnymi placówkami, organizacjami i władzami samorządowymi. Dotychczas działania korpusu finansowane były z różnych programów europejskich.
Polską narodową agencją Europejskiego Korpusu Solidarności jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.
Jak podaje MEN, do chwili obecnej ponad 60 tys. młodych ludzi zarejestrowało się na stronie Europejskiego Korpusu Solidarności, ponad 5 tys. zaczęło realizować swoje projekty. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ dki/