Zakończenie wojny przyniosło prawdziwe wyzwolenie jedynie państw Europy Zachodniej; kraje odcięte +żelazną kurtyną+ musiały na wolność jeszcze długo czekać - powiedział w przesłaniu w 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej szef MSZ Jacek Czaputowicz.
"Składamy hołd wszystkim ofiarom wojny, w tym 6 milionom Polaków, którzy zapłacili najwyższą cenę. Pamiętamy poświęcenie i odwagę wszystkich żołnierzy alianckich" - napisał minister spraw zagranicznych na Twitterze.
W dołączonym do twitta oświadczeniu wideo profesor powiedział, że chyba jeszcze nigdy w dziejach zwycięstwo w wojnie nie poruszyło tak wielu ludzi na całym świecie, jak pokonanie niemieckiego nazizmu w maju 1945 r.
"Pamiętajmy też, że Polska jako pierwsza stawiła czoło żądania Hitlera, a jej opór był wyrazem niezgody na nowy porządek zaprowadzony siłą w Europie" - zaznaczył minister Czaputowicz.
Przypomniał, że Polska odwołująca się do zasad nienaruszalności porządku międzynarodowego, musiała się zmierzyć we wrześniu 1939 r. z połączoną agresją III Rzeszy Niemieckiej i Związku Sowieckiego - "państw, które dzieliła co prawda przepaść ideologiczna, ale połączyło dążenie do zmiany siłą granic w Europie" - zaznaczył szef polskiego MSZ.
"Tragedia Polski w II wojnie światowej polegała na tym, że państwo, które jako pierwsze podjęło walkę, pozbawione zostało owoców zwycięstwa" - przypomniał profesor.
"Postanowienia konferencji jałtańskiej w 1945 roku wepchnęły nas w sferę wpływu Związku Sowieckiego. Oznaczało to narzucenie ideologii komunistycznej, ograniczenie naszej suwerenności i odebranie naszym obywatelom podstawowych wolności i praw" - stwierdził Czaputowicz w przesłaniu z okazji 75 rocznicy zakończenia wojny.
Jego zdaniem tego dnia trzeba pamiętać, że zakończenie wojny przyniosło prawdziwe wyzwolenie jedynie części państw Europy Zachodniej. "Tymczasem kraje odcięte +żelazną kurtyną+ musiały stoczyć długotrwałą walkę o powrót do rodziny narodów prawdziwie wolnych i niezależnych" - zaznaczył.
"Dopiero zwycięstwo Solidarności i przełom 1989 roku w Europie Środkowej i Wschodniej doprowadziły do triumfu zasad nad polityką siły. Umożliwiły przyjęcie własnej drogi rozwoju, tak w polityce wewnętrznej, jak i międzynarodowej" - mówił w przesłaniu Czaputowicz.
W opinii szefa MSZ Polska pamięta okrucieństwo wojny, wie też czym jest dążenie do wolności. "Dlatego od wielu lat włączamy się w przeciwdziałanie konfliktom w różnych częściach świata, uczestniczymy w misjach pokojowych, solidaryzujemy się z krajami, w których integralność terytorialna jest naruszana, sprzeciwiamy się dezinformacji i zniekształceniu prawdy historycznej" - przypomniał polski minister spraw zagranicznych.
W rocznicowym wpisie na stronie internetowej MSZ zaznaczył, że 75 lat po zakończeniu II wojny światowej składamy hołd jej ofiarom. "Pamiętamy o niezłomnej walce Narodu Polskiego z nazistowskimi Niemcami przez cały czas trwania konfliktu w Europie od września 1939 do maja 1945 roku" - podkreślił resort.
"Polska wniosła niezaprzeczalny wkład w zwycięstwo nad Hitlerem: Wojsko Polskie było ósmą co do liczebności armią aliancką, nasi żołnierze walczyli na wszystkich frontach tej wojny, w tym: broniąc Polski w 1939, walcząc pod Narwikiem, we Francji i w Bitwie o Anglię 1940, w Afryce 1941-1942, na froncie wschodnim od 1943, pod Monte Cassino, Ankoną, Falaise, Arnhem 1944, wyzwalając Bolonię oraz biorąc udział w zdobyciu Berlina 1945" - przypomina polski resort spraw zagranicznych.
"To polscy matematycy jeszcze w latach trzydziestych złamali kod Enigmy, co pozwoliło wywiadowi alianckiemu śledzić posunięcia Niemców" - zaznaczył.
"Państwo Polskie nigdy nie skapitulowało. Rząd nieprzerwanie prowadził swoja aktywność na emigracji i w okupowanym kraju przez struktury Państwa Podziemnego, które przede wszystkim organizowało walkę zbrojną i wsparcie wywiadowcze dla aliantów (m.in. zdobycie dokumentacji rakiet V1 i V2). W jego ramach toczyło się życie polityczne, działało tajne szkolnictwo, funkcjonował wymiar sprawiedliwości" - wylicza szef MSZ.
Resort przypomnina też, że Polska Podziemna "sprawowała opiekę nad szczególnie prześladowanymi obywatelami, w tym także żydowskimi i powiadomiła wolny świat o Zagładzie".
"Ceną niezłomnej walki z Niemcami była śmierć prawie 6 mln obywateli, w tym ok. 3 mln polskich Żydów. Straty materialne szacowane są na 860 mld dolarów. 40 proc. dóbr kultury zostało zniszczonych lub wywiezionych. Terytorium Polski skurczyło się o 20 proc" - przypomina konsekwencje wojny polski MSZ.
Podobnie jak Czaputowicz w swoim wystąpieniu MSZ na stronie internetowej przypomina, że zwycięstwo nad niemieckim totalitaryzmem nie przyniosło upragnionej wolności Europie Środkowej i Wschodniej, w tym Polsce.
"Została ona oddzielona od demokratycznego świata +żelazną kurtyną+ i pozostawała pod dominacją Związku Sowieckiego aż do 1989 r." - podkreślił MSZ we wpisie z okazji 75-lecia wojny.(PAP)
ago/ godl/