W połowie lipca dojdzie do połączenia Uniwersytetu Opolskiego i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu – poinformowali w piątek na wspólnej konferencji prasowej rektorzy obydwu uczelni.
Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa przekształci się w Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego i razem z Wydziałem Lekarskim będzie tworzyć Collegium Medicum, na czele którego stanie wybrany jeszcze przez PMWSZ rektor tej uczelni już w randze prorektora. Do formalnego połączenia ma dojść 15 lipca.
Jak poinformowali na wspólnej konferencji prasowej rektorzy obydwu uczelni - dr hab. Tomasz Halski (PMWSZ) i prof. Marek Masnyk (UO) - odpowiednie porozumienie w tej sprawie podpisali w czwartek w Warszawie. Obydwaj rektorzy wyrazili zadowolenie z osiągniętego porozumienia, wieńczącego pięcioletnie przygotowania do połączenia uczelni.
"Pięć lat to okres dobrego narzeczeństwa, które sfinalizowaliśmy osiągniętym porozumieniem o budowaniu nowego ładu w świecie akademickim Opola, polegającym na połączeniu potencjałów dydaktycznych i naukowych. Niezwykle cenię ponadpiętnastoletni dorobek PMWSZ. Możemy wspomóc i wspierać ten moduł nauki i kształcenia, ale też czerpać wiedzę i doświadczenie szkoły medycznej w zawodach okołomedycznych" - powiedział rektor UO, prof. Marek Masnyk.
Jak zapewnił rektor PMWSZ dr hab. Tomasz Halski, przyjęte w porozumieniu rozwiązania obejmujące utworzenie Collegium Medicum oraz dające czteroletnie gwarancje płacy i zatrudnienia dla kadry uczelni, rozwiązują problemy zgłaszane wcześniej ze strony jego uczelni, która przez ostatnie miesiące zdecydowanie sprzeciwiała się wejściu w struktury UO.
Tegoroczni kandydaci, którzy zostaną przyjęci na PMWSZ, od pierwszego października staną się studentami Uniwersytetu Opolskiego. A połączone uczelnie będą źródłem wiedzy na 9400 studentów i miejscem pracy blisko 800 pracowników naukowo-dydaktycznych. Według deklaracji rektorów, po połączeniu uniwersytet może liczyć na dodatkowe środki z resortu nauki. (PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ agt/