Po trzech miesiącach przerwy spowodowanej epidemią koronawirusa Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN 26 czerwca zostanie udostępnione zwiedzającym. Działalność po przerwie Muzeum zainauguruje nową wystawą czasową pt. „Tu Muranów”.
"Muzeum będzie funkcjonować na podstawie nowo opracowanego regulaminu zwiedzania, stworzonego przez specjalistów, w uzgodnieniu ze służbami sanitarnymi" - napisano w przesłanej w środę PAP informacji. Zapowiedziano też, że nowy regulamin zwiedzania zostanie udostępniony na stronie internetowej Muzeum POLIN jeszcze przed jego ponownym otwarciem.
Jak wyjaśniono, ekspozycja "Tu Muranów" ukazuje "przekrój przez ukryte warstwy historii warszawskiego osiedla, opowiadając o wybranych miejscach, ich mieszkańcach i bywalcach".
"Na samym początku przeniesiemy się do XVIII w., by poznać pewnego wenecjanina tęskniącego za ojczystą wyspą Murano. Przespacerujemy się też dawną Dzielnicą Północną, która przed wojną była centrum żydowskiego życia – w czasach, gdy Warszawa była domem największej w Europie diaspory. Pójdziemy przedwojennymi Nalewkami – tętniącą życiem reprezentacyjną ulicą handlową, nieustępującą wielkością i różnorodnością sklepów, warsztatów i towarów dzisiejszej Marszałkowskiej w Warszawie, czy Piotrkowskiej w Łodzi" - czytamy w zapowiedzi wystawy. Dodano, że zwiedzający poznają również "dramatyczne losy Żydów, których uwięziono w utworzonym tu warszawskim getcie".
"Dowiemy się, jak planiści dźwigający stolicę z wojennych gruzów zakładali nowe, modernistyczne osiedle, a nawet w co bawiły się dzieci na podwórkach powojennego Muranowa" - napisano na stronie Muzeum, dodając, że celem zwiedzania będzie "szukanie odpowiedzi na pytania, "co czyni Muranów miejscem wyjątkowym i dlaczego właśnie tu powstało Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN".
Plenerowy projekt artystyczny wokół siedziby Muzeum w ramach wystawy zrealizują twórca multimedialny Artur Żmijewski i badaczka Zagłady Zofia Waślicka-Żmijewska.
Jak wyjaśniono, "na potrzeby ekspozycji pracują oni z obiektami archeologicznymi znalezionymi podczas budowy muzeum – sztućcami, szklankami, okularami czy nożycami krawieckimi".
Autorami wystawy są: Beata Chomątowska, prof. Jacek Leociak i Kamila Radecka-Mikulicz.
Wystawa czasowa "Tu Muranów" czynna będzie do 22 marca 2021 r.
Program działań artystycznych w plenerze realizowany jest w ramach projektu "Żydowskie dziedzictwo kulturowe".(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ mok/