W formie internetowych transmisji odbywa się tegoroczna paschalna pielgrzymka młodzieży prawosławnej na św. Górę Grabarkę (Podlaskie). Powodem rezygnacji z jej tradycyjnej formy jest pandemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia m.in. w organizacji zgromadzeń.
Tegoroczne ogólnopolskie paschalne spotkanie młodych prawosławnych na Grabarce, najważniejszym w kraju prawosławnym sanktuarium, planowane było na 22-24 maja. Organizowane jest ono zawsze po Wielkiej Nocy, która w tym roku w Kościołach wschodnich obchodzona była 19 kwietnia.
Organizatorem tej pielgrzymki jest Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce (BMP), założone w 1980 r. właśnie w czasie paschalnej pielgrzymki na Grabarkę. Pielgrzymka nadal pozostaje jednym z najważniejszych punktów w całorocznym kalendarium BMP. Rokrocznie bierze w niej udział kilkaset osób, które wspólnie modlą się i dyskutują na tematy ważne dla młodych chrześcijan.
Aby w tym roku zupełnie nie rezygnować z tradycji paschalnego spotkania młodzieży prawosławnej, organizator zdecydował, że będzie miało ono formę internetową. Wszystkie transmitowane wydarzenia zaplanowano na 23 maja, ponieważ pielgrzymka została skrócona do tego jednego dnia.
Od rana można więc w niej uczestniczyć online; pierwszym transmitowanym punktem była uroczysta liturgia, której przewodniczył zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa, w asyście arcybiskupa bielskiego Grzegorza i biskupa siemiatyckiego Warsonofiusza. Tradycyjnie święcono wodę w źródle u podnóża św. Góry Grabarki, a na pamiątkę spotkania młodzież z BMP ustawiła na wzgórzu swój krzyż.
Liturgię odprawioną w cerkwi w monasterze na Grabarce oglądało w internecie ok. 150 osób, również z zagranicy. Metropolita Sawa podkreślał, że okoliczni mieszkańcy i nie tylko oni, w najtrudniejszych momentach swego życia podążali na Grabarkę, by odnaleźć tam pocieszenie, zdrowie i sens swego "bycia w tym świecie".
Apelował do młodych ludzi, w tym młodych duchownych, by mieli na uwadze to, że - jak mówił - "wokół człowieka wiary jest mnóstwo działań szatańskich", z którymi należy walczyć "modlitwą, postem i wstrzemięźliwością". "Tak czynili nasi przodkowie, ojcowie. Te krzyże, które stoją wokół tej świątyni świadczą o tym. Są to krzyże radości, smutku, płaczu, doświadczeń, tragedii, ale także krzyże wdzięczności" - mówił po zakończeniu liturgii w intencji młodzieży abp Sawa, oficjalnie inaugurując pielgrzymkę.
Wzywał młodych prawosławnych, by byli silni w wierze. "A Bóg będzie z wami" - podkreślał. W przesłaniu skierowanym do nich napisał, że "czas rozumnej młodości określa całą przyszłość człowieka i towarzyszy mu do końca jego ziemskiego życia". "Rolę decydującą w nim odgrywa wychowanie i kształtowanie osobowości, jest to wspólne dzieło rodziców, szkoły i Cerkwi" - podkreślił.
"Nie gubcie się w szaleństwie otaczającego nas świata, myślcie, żyjcie, czuwajcie, tak jak czuwali nasi przodkowie, dziadowie, ojcowie, którzy znali, gdzie jest prawda. Prawdą tą jest Cerkiew (...) Nie błąkajcie się po współczesnych pustyniach i górach, idąc na łatwiznę, podążając za przyjemnościami, które oddalają od Boga" - apelował metropolita.
Program sobotniej pielgrzymki online obejmuje wydarzenia do wieczora, m.in. grupy dyskusyjne, czy - rokrocznie bardzo popularny wśród młodzieży punkt - możliwość zadawania pytań duchownym pod hasłem "Sto pytań do...".
Przewodniczący władz centralnych BMP w Polsce Piotr Giegiel wyraził nadzieję, że za rok będzie możliwe spotkanie na Grabarce w tradycyjnej formie. Przypomniał też, że na wrzesień planowane są obchody 40-lecia istnienia Bractwa Młodzieży Prawosławnej.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ godl/