IPN apeluje do rodzin ofiar komunizmu, które straciły bliskich w Warszawie w latach 1948-1954, o przekazywanie materiału genetycznego. Próbki DNA mają pomóc w identyfikacji ekshumowanych ofiar. Do tej pory na stołecznych Powązkach wydobyto szczątki 117 osób.
"Apel ten kierujemy do tych wszystkich, którzy dotychczas nie wiedzieli o poszukiwaniach miejsc pochówków ofiar terroru komunistycznego i nie wiedzą o tym, że istnieje możliwość odnalezienia ich bliskich" - powiedział w czwartek kierujący ekshumacjami historyk IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk. Podkreślił, że identyfikacja ekshumowanych szczątków, które wydobyto w lipcu i sierpniu 2012 r. na terenie tzw. Łączki Cmentarza Wojskowego na Powązkach, nie będzie możliwa bez porównania materiału genetycznego.
Ekshumacje prowadził IPN we współpracy z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Ministerstwem Sprawiedliwości.
"Apel ten kierujemy do tych wszystkich, którzy dotychczas nie wiedzieli o poszukiwaniach miejsc pochówków ofiar terroru komunistycznego i nie wiedzą o tym, że istnieje możliwość odnalezienia ich bliskich" - powiedział w czwartek kierujący ekshumacjami historyk IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.
W latach 1948-1956 pochowano na warszawskich Powązkach kilkaset osób zamordowanych przez UB. Wśród poszukiwanych są bohaterowie Polskiego Państwa Podziemnego, powstańcy warszawscy i żołnierze powojennego podziemia niepodległościowego, m.in. takie legendarne postaci jak gen. August Emil Fieldorf "Nil", rtm. Witold Pilecki, mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" i ppłk Łukasz Ciepliński - przywódca Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".
"Prosimy, aby ci, którzy utracili swoich bliskich, weszli na strony internetowe IPN lub Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie. W naszym apelu są konkretne imiona, nazwiska, daty urodzenia i śmierci. Są to ci, do których rodzin dotychczas nie udało nam się dotrzeć. Do tej pory zgromadziliśmy materiał genetyczny od ponad 200 osób, ale to ciągle za mało" - zaznaczył Szwagrzyk.
Na swojej stronie internetowej IPN opublikował listę ponad 110 więźniów straconych w więzieniu mokotowskim w Warszawie w latach 1948-1954. Podany jest tam również kontakt: do IPN tel. (71) 326 76 58, e-mail: krzysztof.szwagrzyk@ipn.gov.pl; Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów – tel. (91) 48 49 873.
Do tej pory podczas pierwszego etapu ekshumacji ofiar terroru komunistycznego na warszawskich Powązkach wydobyto szczątki 117 osób. "Przed nami ogromna, wieloletnia praca, którą będziemy kontynuowali w całym kraju" - powiedział Szwagrzyk i poinformował, że kolejny etap ekshumacji na Powązkach rozpocznie się w kwietniu 2013 r. "Nie ma żadnych przeszkód: ani finansowych, ani prawnych, ani organizacyjnych, ani żadnych innych poza warunkami atmosferycznymi" - zapewnił historyk.
Prace archeologiczno-ekshumacyjne na warszawskich Powązkach odbywają się w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego "Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956". Współpraca IPN, ROPWiM i resortu sprawiedliwości jest pokłosiem deklaracji przyjętej w 2011 r. przez uczestników konferencji z okazji Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Deklaracja głosi m.in., że przyszłe pokolenia mogą powtórzyć błędy swoich poprzedników, jeśli ofiary totalitaryzmów nie będą dostatecznie upamiętnione. (PAP)
nno/ hes/ gma/