W ramach „Szkoły z TVP” wyemitowano 1,6 tys. premierowych lekcji, które miały wspierać uczniów i nauczycieli w czasie zawieszenia zajęć stacjonarnych. Ministerstwo Edukacji Narodowej i Telewizja Polska podsumowały we wtorek ofertę edukacyjną publicznego nadawcy w czasie epidemii.
MEN przypomina, że "Szkoła z TVP" była efektem porozumienia Telewizji Polskiej i resortu; sponsorem była Fundacja PGNiG.
Pierwsze zajęcia "Szkoły z TVP" wystartowały 30 marca i były emitowane od poniedziałku do piątku w TVP3, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Historia, TVP Sport i w TVP HD. Lekcje były też dostępne na platformie vod.tvp.pl, gdzie – jak podaje MEN – zanotowano ponad 3 mln odtworzeń.
"Szkołę z TVP" realizowano w 11 oddziałach terenowych Telewizji Polskiej, a zajęcia poprowadziło 191 nauczycieli. Wyemitowanych zostało 1,6 tys. lekcji premierowych, łącznie czas antenowy przeznaczony na projekt wyniósł 1440 godzin.
TVP przygotowała też cykl Repetytorium Maturzysty, pasma edukacyjne Domowe Przedszkole i Wesoła Nauka, a także program dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym "Wielkie dzieła małych rąk". Programy dla młodych widzów na antenach TVP ABC, TVP Kultura i w serwisach internetowych nie były przerywane reklamami. TVP we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego i z Ministerstwem Edukacji Narodowej uruchomiła też pierwszy wirtualny kanał edukacyjny.
Minister edukacji Dariusz Piontkowski podkreślił, że programy edukacyjne TVP wsparły nauczanie na odległość. "Dzięki ofercie TVP skierowanej do uczniów mogliśmy zaproponować dzieciom, nauczycielom, ale też rodzicom dodatkowe możliwości utrwalania wiedzy i zdobywania nowych umiejętności. Działania te są potwierdzeniem ważnej, misyjnej roli, jaką nadawca publiczny pełni w Polsce. (...) Dziękuję za wspieranie nauczycieli, uczniów i rodziców w tym trudnym dla nas wszystkich czasie – powiedział szef MEN.
Pełniący obowiązki prezes TVP Maciej Łopiński podkreślił, że programy edukacyjne wpisują się w misję telewizji publicznej.
"Od początku angażowaliśmy się w przedstawianie materiałów edukacyjnych, co było widać na antenach TVP. Żadna inna telewizja, żadne inne medium nie podjęło się przygotowania w tak krótkim czasie tak dużego projektu na tylu polach eksploatacji. Trzeba pamiętać, że ten projekt realizowaliśmy, sami będąc pod reżimem koronawirusa. Główną ofertą edukacyjną w czasie pandemii była +Szkoła z TVP+, a potem Repetytorium Maturzysty, Wesoła Nauka i +Wielkie dzieła małych rąk+. Uruchomiliśmy także dwa dodatkowe kanały wirtualne dostępne w telewizji naziemnej" – wskazał Łopiński.
Dodał, że projekt edukacyjny podjęty razem z MEN był dużym wyzwaniem technologicznym i logistycznym. "Była to kwintesencja misji nadawcy publicznego. Pokazaliśmy, że TVP jest spółką nowoczesną, dynamiczną, odpowiadającą na społeczne oczekiwania" – stwierdził Łopiński.
Programy "Wesoła nauka" i "Wielkie dzieła małych rąk" będą emitowane w TVP2 do 26 czerwca. Wszystkie odcinki są też dostępne w TVP VOD.
W poniedziałek minister edukacji zapowiedział, że kształcenie na odległość będzie realizowane do planowanego zakończenia zajęć dydaktycznych, czyli do 26 czerwca.(PAP)
Autor: Karolina Mózgowiec
kmz/ joz/