Letni program kulturalno-edukacyjny „Łąka Leśmiana” rozpoczyna 7 czerwca Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Łąkowe spotkania potrwają do 31 sierpnia.
Czwarta edycja programu, na który składają się spotkania, kontakt z przyrodą, literaturą, poezją, ogrodnictwem i ekologią w tym roku odbędzie się w wirtualnym wydaniu – poinformowała PAP Żaneta Czyżniewska z biura prasowego Muzeum POLIN.
„Formuła tegorocznej Łąki Leśmiana jest trochę inna w związku z pandemią. W czerwcu spotykamy się nie jak zwykle tutaj, na łące, ale w sieci. Czas pokaże, czy w lipcu i sierpniu zobaczymy się na zielonym skwerze przy muzeum, czy będziemy kontynuować spotkanie z poezją Bolesława Leśmiana wirtualnie. Ważne jednak, że dalej jesteśmy razem z naszymi sympatykami. Mamy nadzieję, że w innej formule, ale cały czas spotykając się ze sobą za pomocą kanałów w sieci, możemy wspólnie przeżyć to lato - mówi Jolanta Gumula Zastępca Dyrektora ds. Programowych Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Inauguracyjne wydarzenie "Przyszła sama Nieskończoność/By popatrzeć w mą zieloność" to uczta dla miłośników poezji i literatury – zapowiadają organizatorzy. Karolina Sulej i Sylwia Chutnik – autorki programu "Barłóg Literacki" ugoszczą wszystkich na zielonym tarasie wśród książek. Spotkanie nagrywać będzie Mateusz Kubik. Żądni dawki dobrej literatury i humoru mogą sprawdzić, jakie są ich książkowe propozycje na lato, dotyczące kultury żydowskiej. Wydarzenie na Facebooku Muzeum POLIN w niedzielę, 7 czerwca o godz. 15.00.
Muzeum zaprasza również do udziału w kolejnych spotkaniach w lipcu i sierpniu.
Na wirtualnej łące muzeum oddaje głos poetom-amatorom z Muranowa, Warszawy i całej Polski i zachęca do podzielenia się swoją twórczością w ramach projektu "Warszawa mówi! – poeci na start". Nagrania, na których poeci odczytują swoje wiersze, mniej lub bardziej inspirowane tematami: kultura żydowska, Warszawa, Muranów czy… pandemia, Muzeum POLIN opublikuje na swoim profilu na Facebooku. Ogłoszenie o naborze będzie zamieszczone na polin.pl oraz w dedykowanym wydarzeniu na profilu Muzeum POLIN na Facebooku. Zgłoszenia od 8 czerwca.
Miłośników ogrodnictwa oraz osoby, które chcą zacząć swoją przygodę z roślinami, Muzeum POLIN zaprasza na cykl warsztatów ogrodniczeych online pod nazwą "Balkon Leśmiana – miejskie ogrodnictwo w czasie pandemii".
Miejski ogrodnik i autor bloga „Bez Ogródek” Łukasz Skop pokaże, jak wyczarować skrawek zieleni na swoim balkonie oraz podpowie, jak o niego dbać. Do sadzenia użyje m.in. zestawu nasion, które są dołączone od 3 czerwca do specjalnego, łąkowego dodatku "Tygodnika Powszechnego". Pierwsze spotkanie online już w sobotę 13 czerwca o godzinie 10.00 na Instagramie na profilu Muzeum POLIN.
Wielbicielom poezji Bolesława Leśmiana Muzeum proponuje spektakl muzyczno-poetycki "Sen" autorstwa Beaty Jewiarz. W czwartek, 18 czerwca o 19.30 przed publicznością na Facebooku Muzeum POLIN wystąpią Beata Jewiarz i Arkadiusz Brykalski.
W sobotę 20 czerwca o godzinie 10.00 na Facebooku Muzeum POLIN odbędzie się spacer ornitologiczny z przyrodnikiem i dziennikarzem Stanisławem Łubieńskim w ramach cyklu „Eko-miasto”, który muzeum będzie kontynuowało również w lipcu i sierpniu. To okazja do poznania różnych gatunków ptaków zamieszkujących miejskie parki i posłuchania ciekawych opowieści o nich. Autor książki "Dwanaście srok za ogon" zabierze wszystkich chętnych na spacer online po Ogrodzie Krasińskich na Muranowie, tropem mieszkających tam ptaków.
Na „Łące Leśmiana” zawita również cykl "Niedzielne popołudnia z poezją współczesną", który rozpocznie się spotkaniem z Jackiem Dehnelem. Poeta przeczyta swoje utwory oraz wiersze żydowskiego twórcy Chaima Nachmana Bialika, specjalnie wybrane na tę okazję. Pierwsze spotkanie na Facebooku Muzeum POLIN w niedzielę 28 czerwca o godz. 15.00.
„Łąka Leśmiana” to nie tylko wydarzenia kulturalne ale również edukacyjne – jak podkreślają organizatorzy. Muzeum POLIN zaprasza młodzież z Warszawy i okolic do udziału w bezpłatnych warsztatach kreatywnych, w trakcie których we współpracy z doświadczonymi artystami stworzą mural poświęcony Bolesławowi Leśmianowi. Zgłoszenia do 8 czerwca przez formularz zgłoszeniowy na stronie polin.pl.
Popularny cykl edukacyjny „Żydowskie ABC” także zagości na „Łące Leśmiana”. Podczas czerwcowego spotkania on-line Piotr Kowalik z Działu Edukacji Muzeum POLIN poszuka odpowiedzi na pytanie – Czy każda miłość jest koszerna? Opowie, na czym polega klasyczna etyka życia seksualnego w judaizmie i jakie są ważne współczesne pytania i dylematy z nią związane. Premiera 16 czerwca o godz. 18.00 na kanale Muzeum POLIN na YouTube.
Projekt „Łąka Leśmiana” rozpoczęło Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w 2017 roku, w okrągłą rocznicę urodzin i śmierci Bolesława Leśmiana (1877-1937). To plenerowa instalacja z hamakami na zielonym skwerze przed Muzeum POLIN na Muranowie, która jest miejscem spotkań, wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych. Za projekt i wykonanie instalacji Łąka Leśmiana odpowiedzialne są Barbara Motylińska i Magdalena Motylińska (Magdalena Motylińska Pracownia Projektowa).
Szczegółowe informacje na temat „Łąki Leśmiana” oraz pełny program wydarzeń na czerwiec na stronie https://www.polin.pl/pl/laka-lesmiana-2020. (PAP)
Anna Bernat
abe/ dki/