O 7 ha może się w najbliższym czasie powiększyć teren Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Dzięki większej powierzchni możliwe będzie organizowanie dynamicznych pokazów sprzętu z kolekcji muzeum, będzie też miejsce na kolejne zabytki.
Muzeum Broni Pancernej wznowiło, po kilkuletniej przerwie, działalność w nowej lokalizacji w październiku 2019 roku. Niespełna 2 ha gruntu w okolicy poznańskiego lotniska Ławica użyczyła Agencja Mienia Wojskowego.
Na blisko 6 tys. mkw., w czterech pawilonach oraz na zadaszonym terenie między nimi zgromadzono kilkadziesiąt eksponatów: czołgi, działa pancerne, transportery, limuzyny rządowe i pojazdy techniczne. Placówka działa jako odział Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie (MWP).
Już od początku działalności obiektu w nowej lokalizacji istniał pomysł powiększenia terenu muzeum – m.in. po to, by można było lepiej prezentować najcenniejsze eksponaty placówki.
"Powiększenie terenu muzeum o kilka hektarów dałoby nam możliwość organizowania pokazów dynamicznych. Moglibyśmy pomyśleć o dodatkowej przestrzeń magazynowej, być może również warsztatowej. Byłby też teren pod nowe zabytki" – powiedział PAP dyrektor Muzeum Wojska Polskiego Paweł Żurkowski.
Rzecznik prasowy AMW Małgorzata Weber potwierdziła, że Agencja jest gotowa użyczyć MWP nieruchomość o łącznej powierzchni nieco ponad 7 ha z przeznaczeniem na rozwój Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.
"Została już udzielona zgoda prezesa AMW na użyczenie nieruchomości dla Muzeum Broni Pancernej. Agencja Mienia Wojskowego dopełniła wszelkich formalności i jest gotowa do finalizacji transakcji" – podała rzeczniczka.
Paweł Żurkowski podkreślił, że poznańskie muzeum ma szanse stać się atrakcją turystyczną na skalę europejską.
"Będzie to kolekcja tej rangi, co uznane kolekcje na zachodzie: w niemieckim Munster, francuskim Saumur czy brytyjskim Bovington. Zamierzamy oferować zwiedzającym coraz więcej – właśnie dlatego zabiegamy o powiększenie terenu" – powiedział.
Na początku czerwca MBP wznowiło pracę po ponad dwóch miesiącach przerwy z powodu epidemii koronawirusa. Obecnie jego szczególną atrakcją jest unikatowy, pochodzący z czasów II wojny światowej kanadyjski samochód pancerny Fox.
W połowie maja pojazd został sprowadzony z Włoch. Odnaleźli go w 2018 r. polscy żołnierze stacjonujący na Sycylii. Do tej pory żadne polskie muzeum nie miało w swych zbiorach takiego eksponatu.
Wśród zbiorów muzeum jest ponadto m.in. jedyny na świecie kompletny, jeżdżący egzemplarz działa samobieżnego Sturmgeschuetz IV, unikatowa niemiecka armata polowa 7,7 cm leichte Feldkanone (l.F.K.) 1896 n. i polska tankietka z 1935 r. W kolekcji jest też czołg Rudy z serialu "Czterej pancerni i pies" i czołgi, które zagrały w "Moście szpiegów" Stevena Spielberga.
Więcej informacji na temat obecnych warunków zwiedzania MBP i dostępnej kolekcji znaleźć można na stronie muzeumbronipancernej.pl (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ itm/