16.06.2020–06.09.2020
Wystawę „Mnie tu nie ma. Ludzki wymiar architektury”, podsumowującą dotychczasowy dorobek autorskiej pracowni projektowej SRDK Archicom Studio Śródka, będzie można oglądać od 16 czerwca w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Prezentowana w muzeum wystawa pozwoli prześledzić ponad trzydziestoletnią historię działalności Archicomu - jednej z najważniejszych polskich pracowni architektonicznych i jednego z najdłużej funkcjonujących na rynku deweloperów – podkreśliła rzeczniczka Muzeum Architektury we Wrocławiu, Marta Czyż.
„Ta wyjątkowa, różnorodna w warstwie wizualnej podróż w czasie prowadzi widza od pierwszych planów zespołów domów jednorodzinnych w Prochowicach i Strzelinie, przez innowacyjne na polskim rynku projekty budowy bądź modernizacji siedzib komercyjnych banków i śmiałe w swej koncepcji adaptacje historycznych kamienic, po wierne modernistycznym ideom wielkie i kameralne założenia osiedlowe” – wyjaśniła.
Rzeczniczka zwróciła uwagę, że architekci – Dorota Jarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka – już od ponad trzydziestu lat kształtują przestrzeń miasta i tym samym wpływają na życie innych. „Niezmiennymi przez te lata, nadrzędnymi dla nich wartościami pozostają funkcjonalność, troska o wygodę, codzienny komfort, widok z okna, obcowanie z przyrodą. Nieuchwytna, często nieuświadamiana atmosfera, dzięki której człowiek czuje się dobrze na osiedlu, w biurze, w hotelu czy w mieszkaniu” – podkreśliła.
W zapowiedzi wystawy Dorota Jarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka, założyciele pracowni Archicom, wyjaśniają, że ekspozycja jest opowieścią o społecznej roli architekta, o Wrocławiu, o perypetiach pewnego pokolenia i o wierności głęboko zakorzenionym przekonaniom. „Zawsze wierzyliśmy, że architektura ma sens wtedy, gdy projekt został zrealizowany, a przestrzeń tętni życiem, mimo że nas, architektów, już tam nie ma” – wskazują.
Na wystawie pokazane zostaną fotografie ukończonych inwestycji, projekty zrealizowane i te, które pozostały jedynie na papierze. Uzupełnieniem ekspozycji będą multimedialne instalacje, filmy, animacje i dźwięki.
Marta Czyż dodała, że ekspozycja podsumowująca dotychczasowy dorobek SRDK Archicom Studio Śródka to doskonała okazja, by przyjrzeć się ostatnim trzem dekadom, podczas których kształtowało się dzisiejsze oblicze miasta. „Zainaugurowana na początku lat 90. renowacja Rynku i przedwojennych kwartałów, stopniowa suburbanizacja i zajęcie centrum miasta przez kompleksy biurowe i galerie handlowe, ograniczona rola samorządu, a co za tym idzie dyktat prywatnych inwestorów - to wszystko stawia dziś przed architektami nowe wyzwania, być może trudniejsze niż trzydzieści lat temu” – zauważyła.
Wystawie towarzyszyć będą spotkania, debaty oraz wycieczki po Wrocławiu. Ekspozycję w Muzeum Architektury będzie można zwiedzać do 6 września. (PAP)
autorka: Agata Tomczyńska
ato/ pat/