Kapituła Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza pod przewodnictwem prof. Macieja Urbanowskiego nominowała 11 książek do tegorocznego wyróżnienia. Nagroda przyznawana jest polskim autorom za książki „w szczególny sposób popularyzujące rodzimą kulturę, historię i tradycję”.
Jak przypomniał we wtorek na swojej stronie Instytut Książki, Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza przyznawana jest od 2002 r. Została ufundowana w celu upamiętnienia postaci i dzieła Józefa Mackiewicza, wybitnego pisarza i działacza politycznego.
Otrzymują ją polscy autorzy za książki "w szczególny sposób popularyzujące rodzimą kulturę, historię i tradycję".
Kapituła nominowała do nagrody: Justynę Błażejowską za tom "Ta historia wciąż trwa. Wspomnienia Jana Olszewskiego" (wyd. Zysk i S-ka), Pawła Chojnackiego za "Reemigrejtan. Kiedy Zygmunt Nowakowski wróci wreszcie do Krakowa" (Libron), Adama Fitasa za "Patriotę pejzażu. Studia i szkice do portretu Józefa Mackiewicza" (wyd. KUL), Bartosza Jastrzębskiego za "Światło Zachodu. Szkice o myśli i kulturze chrześcijańskiej" (Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego), Tomasza Krzyżanowskiego za tom "Szara" (wyd. Witold Gadowski), Martę Kwaśnicką za "Pomyłkę" (Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów), Jana Polkowskiego i Piotra Legutkę za "Ryzyko bycia Polakiem" (Instytut Literatury), Wojciecha Roszkowskiego za "Roztrzaskane lustro" (wyd. Biały Kruk), Andrzeja Świdlickiego za tom "Pięknoduchy, radiowcy, szpiedzy. Radio Wolna Europa dla zaawansowanych" (Wydawnictwo Lena), Krzysztofa Tyszkę-Drozdowskiego za "Żuawi nicości" (wyd. Teologia Polityczna) i Janusza Węgiełka za "Krukowate" (Wydawnictwo LTW).
W 2019 r. nagrodę otrzymał Marek Aleksander Cichocki za książkę "Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii".
Obok przewodniczącego w skład Kapituły wchodzą: Dorota Boether, prof. Krzysztof Dybciak, Wacław Holewiński, Jan Michał Małek, Stanisław Michalkiewicz (sekretarz) i Rafał Ziemkiewicz.
Nagrodę w wysokości 8 tys. dolarów oraz złoty medal z wizerunkiem Józefa Mackiewicza i cytatem "Jedynie prawda jest ciekawa" ufundowali przedsiębiorcy Jan Michał Małek i Zbigniew Zarywski.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/aszw/