9 lipca zakończy się rekrutacja wolontariuszy do akcji społecznej „Wolność Łączy” organizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Celem akcji, która zostanie przeprowadzona 1 sierpnia, jest upamiętnienie godziny „W” i upowszechnianie wiedzy o znaku Polski Walczącej.
Akcja organizowana jest w ramach obchodów 76. Rocznicy Powstania Warszawskiego.
"Zadaniem wolontariuszy będzie zwracanie uwagi na miejsca związane z powstaniem, udzielenie informacji o pomniku lub tablicy pamiątkowej, przy której dana osoba będzie pełniła służbę, oddanie hołdu Powstańcom Warszawskim w +godzinę W+ oraz wręczenie uczestnikom akcji +przypinek+ ze znakiem Polski Walczącej" – podano w informacji przekazanej PAP.
Wolontariuszem może zostać osoba, która ukończyła 14. rok życia lub w ramach wolontariatu rodzinnego (dziecko wraz z opiekunem prawnym) są dyspozycyjne 1. sierpnia w godz. 15-19. Muzeum Powstania Warszawskiego zapewnia, że każdy z wolontariuszy otrzyma zaświadczenie o udziale w akcji społecznej, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz okolicznościowe koszulki.
Termin zgłaszania się upływa 9 lipca. "Chętni mogą wypełnić ankietę internetową dostępną na stronie: rekrutacja.1944.pl wybierając opcję akcja Wolność Łączy" - podano.
Z osobami, które wypełnią zgłoszenie przedstawiciele muzeum skontaktujemy się mailowo po 15 lipca 2020 roku.
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/