Muzeum Żydowskie i synagoga Chewra Lomdei Misznajot w Oświęcimiu zostały udostępnione zwiedzającym po przerwie wywołanej epidemią Covid-19 – podała w poniedziałek placówka, która wprowadziła nowe zasady odwiedzin. Wymagana jest m.in. rejestracja online.
„Z przyjemnością otwieramy ponownie Muzeum Żydowskie i synagogę. (…) Z niecierpliwością czekamy na pierwszych gości, którzy poznają u nas pozytywne, wielokulturowe dziedzictwo przedwojennego Oświęcimia” – powiedział dyrektor Muzeum Tomasz Kuncewicz.
Placówka wprowadziła nowe zasady zwiedzania. Wymagana jest rejestracja online. Liczba odwiedzających została ograniczona do 30 osób, a wewnątrz mogą oni przebywać nie dłużej niż 60 minut. Obowiązkowe są: dezynfekcja rąk przy wejściu, utrzymanie dystansu między zwiedzającymi, a także noszenie maseczek przez osoby powyżej 4 lat. Muzeum zastrzegło, że może odmówić wstępu osobie wykazującej objawy infekcji Covid-19.
Wstrzymano oprowadzanie z przewodnikiem. Goście mogą w zamian skorzystać z bezpłatnej aplikacji na smartfony „Oshpitzin. Historia żydowskiego Oświęcimia”.
Pierwsi Żydzi zamieszkali w Oświęcimiu w początkach XVI w. W 1939 r. ustanowili ponad połowę mieszkańców 14-tys. miasta. Po II wojnie światowej do Oświęcimia powróciło 186 Żydów. Wkrótce niemal wszyscy wyjechali.
Centrum Żydowskie jest jedynym żywym śladem po żydowskiej obecności w mieście, którego nazwę podczas wojny Niemcy zmienili na Auschwitz. Jego celem jest kultywowanie pamięci o żydowskich mieszkańcach, a także edukacja ze szczególnym uwzględnieniem problematyki Holokaustu i współczesnych zagrożeń związanych z nietolerancją. Pod jego auspicjami funkcjonuje muzeum, centrum edukacyjne i synagoga Chewra Lomdej Misznajot, która jako jedyna przetrwała wojnę. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ dki/