Instytut Pileckiego (IP) organizuje letnią Akademię Witolda Pileckiego, która jest częścią programu edukacyjnego skierowanego dla młodzieży w wieku 16-19 lat. Szkolenia, seminaria i warsztaty prowadzone odbywać się będą w budynkach dawnego klasztoru nad jeziorem Wigry.
Udział w letniej Akademii Witolda Pileckiego organizowanej w Wigrach od 23 do 30 sierpnia jest bezpłatny, a rekrutacja potrwa do 30 lipca. Dwudziestu uczestników wybranych w drodze eliminacji będzie na Suwalszczyźnie realizować autorskie projekty historyczne.
"Akademia Witolda Pileckiego to miejsce, gdzie spotkają się młodzi ludzie chcący działać na rzecz swoich społeczności oraz czujący, że mogliby zostać liderami w swoim środowisku. W ramach projektu edukacyjnego zostanie zaproponowany uczestnikom nowy model przywództwa, który opiera się na wartościach i tożsamości wyniesionej z poznania historii XX wieku" - czytamy w przesłanej informacji.
"Podczas szkoły letniej chcemy przyjrzeć się postaci Witolda Pileckiego. Pragniemy zastanowić się, które z jego cech i postaw mogą być nam pomocne na progu XXI wieku. Chcemy zaprosić uczestników Akademii do krytycznego i twórczego spojrzenia na postać rotmistrza i zainspirowania się nią w życiu codziennym" – napisał Michał Gawriłow z IP, cytowany w przesłanym komunikacie.
Program letniej Akademii Witolda Pileckiego składa się z trzech elementów: edukacji, poszerzania perspektywy rozumienia pozycji lidera i przybliżenia historii XX wieku.
"Chcemy nauczyć konkretnych umiejętności, nie tylko wiedzy teoretycznej o historii, ale także umiejętności pracy w zespole, komunikacji, pracy nad projektem, rozliczania takich projektów, walki z codziennymi wyzwaniami. To rzeczy, które najlepiej przekazać w praktyce. Dlatego zapraszamy ludzi mających pomysły na jakiś konkretny projekt, wiążący się z naszą działalnością, abyśmy mogli go dalej razem prowadzić" – wyjaśnił dyrektor IP dr Wojciech Kozłowski.
Dwudziestka uczestników Akademii Witolda Pileckiego zostanie wybrana na podstawie dwuetapowej rekrutacji. Pierwszy etap to opisanie i przesłanie w formularzu zgłoszeniowym (znajduje się na stronie: (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSffH5LeIw8EFUq9ovVUgEUB90_Q_BM15ZkV8J0ucc6y5p4aDQ/viewform?vc=0&c=0&w=1) pomysłu na projekt, który powinien odnosić się do pojęcia solidarności jako wartości w życiu człowieka, dotyczyć historii Polski w latach 1918-89 i nawiązywać do projektów IP (można wybrać od jednego do trzech przedsięwzięć).
Zgłoszenia należy przesłać do 30 lipca br.
Drugi etap to rozmowa rekrutacyjna, która odbędzie się w formie zdalnej pomiędzy 3 a 6 sierpnia. Wyniki rekrutacji do Akademii Witolda Pileckiego zostaną ogłoszone 7 sierpnia br.
Więcej informacji na temat rekrutacji i Akademii Witolda Pileckiego znaleźć można na stronie: https://instytutpileckiego.pl/pl/instytut/aktualnosci/akademia-witolda-pileckiego-rekrutacja-do-projektu.
W związku z epidemią koronawirusa IP zastrzega sobie prawo do zmiany formuły Akademii Witolda Pileckiego lub jej odwołania.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/