Zaplanowana na październik tego roku w Cieszynie 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Bez granic/Bez hranic” została przeniesiona na jesień 2021 r. – podają organizatorzy wydarzenia. Powodem jest sytuacja epidemiczna w powiecie cieszyńskim.
"Obostrzenia sanitarne związane z zakwalifikowaniem powiatu cieszyńskiego do tzw. żółtej strefy, brak jasnej perspektywy poprawy tej sytuacji w krótkim czasie, a także niepewność pod tym względem w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego, nie pozwalają nam na zrealizowanie programu festiwalu w odpowiednim zakresie, w formie bezpiecznej dla naszych widzów" - podano w komunikacie.
Przedstawiciele instytucji organizujących doroczny festiwal podziękowali artystom, którzy mieli wystąpić w czasie tegorocznego teatralnego święta nad Olzą, a także instytucjom państwowym i samorządowym, fundacjom i firmom, które zadeklarowały finansowe wsparcie dla jubileuszowej edycji imprezy.
Festiwal "Bez Granic" jest sztandarową imprezą stowarzyszenia Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka, wywodzącego się z demokratycznej opozycji. Jej działacze w latach 80. ub. wieku organizowali m.in. nielegalne spotkania opozycjonistów z Polski i Czechosłowacji.
W 1990 r. działacze Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej Jerzy Kronhold z Cieszyna i nieżyjący już Jakub Matl z Czeskiego Cieszyna zorganizowali pierwszą edycję festiwalu, która była poświęcona twórczości Vaclava Havla. Impreza pierwotnie nosiła nazwę "Na granicy". Nazwa została zmieniona po wejściu Polski, Czech i Słowacji do UE.
Obecnie organizatorem festiwalu są: cieszyński oddział Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej i czeskocieszyńskie stowarzyszenie "Człowiek na Granicy", a także teatr w Czeskim Cieszynie.
Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Bez granic/Bez hranic" to kolejne zaplanowane w Cieszynie i Czeskim Cieszynie wydarzenie, odwołane w ostatnim czasie z powodu zagrożenia epidemicznego.
Przed tygodniem poinformowano o odwołaniu zaplanowanej między 21 a 26 sierpnia w obu miastach 22. edycji Przeglądu Filmowego "Kino na granicy". Impreza pierwotnie była planowana na pierwszy tydzień maja. W marcu, gdy rozpoczynała się epidemia SARS-CoV-2, organizatorzy zdecydowali o przesunięciu terminu przeglądu na sierpień; imprezę odwołano po objęciu Cieszyna tzw. żółtą strefą epidemiczną.
Pierwsza edycja Przeglądu filmowego odbyła się w 1999 r. Pierwotnie imprezę organizowało stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka. Obecnie zajmują się tym stowarzyszenia: "Kultura na Granicy" z Polski oraz "Edukacja Talent Kultura" z Czech.(PAP)
autor: Marek Błoński
mab/ jar/