Ukraińska sztuka, literatura, muzyka i moda będą prezentowane podczas Art Picnicu, który w poniedziałek rozpocznie się w Willi Decjusza w Krakowie.
Piknik po raz pierwszy ma formułę tygodniowego festiwalu. Od 24 do 30 sierpnia w Willi Decjusza i w pobliskim parku zaplanowano wydarzenia popularyzujące kulturę i sztukę ukraińską.
W oficjalnym otwarciu Art Pikniku wezmą udział: konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowskyj, dyrektor Willi Decjusza Dominika Kasprowicz i Sława Frolowa, manager artystyczna Art Pikniku z Funduszu Rozwoju i Wsparcia Młodej Sztuki Ukraińskiej.
"Art Piknik w Willi Decjusza jest pierwszym z serii dużych plenerowych wydarzeń, promujących spotkania kultur w renesansowej perle architektury – krakowskiej Willi Decjusza" - mówiła prof. Dominika Kasprowicz, dyrektorka IKWD.
"Naszym celem jest promocja dziedzictwa kulturalnego i stworzenie +miejsca spotkań+ dla przedstawicieli świata nauki, kultury i sztuki. Od 25 lat Willa Decjusza jako ważny ośrodek regionalnej i europejskiej debaty promuje Kraków i Polskę na arenie międzynarodowej, wpiera twórców oraz działania osób i instytucji działających na rzecz praw człowieka. Tydzień z kulturą i sztuką Ukrainy to propozycja dla mieszkańców Krakowa i przyjezdnych, która, w zielonym otoczeniu Parku Decjusza umożliwi bliższe poznanie +nowych krakowian+" – dodała Kasprowicz.
W czasie Art Pikniku zaplanowano m.in. lekcje rysunku, warsztaty wycinanek i wyszywania, naukę wyplatania ukraińskich wianków ze sztucznych kwiatów, warsztaty teatralne, kursy stylizacji i wizażu, zajęcia fitness oraz koncerty ukraińskiej muzyki jazzowej, klasycznej i folkowej.
W strefie poświęconej sztuce codziennie między godz. 13.00 a 20.00 będzie można oglądać wystawę "Piękno jedności" przygotowaną przez Stepana Rudyka, ukraińskiego fotografa mieszkającego w Polsce, który do udziału w swoim przedsięwzięciu zaprosił aktorów, dziennikarzy i literatów m.in. Andrzeja Seweryna, Daniela Olbrychskiego, Julię Fiedorczuk, Annę Seniuk, Bohdana Zadurę i Justynę Sobolewską występujących w autentycznych, ukraińskich strojach z przełomu XIX i XX wieku.
Na dziedzińcu przed Willą Decjusza prezentowane będą prace finalistów konkursu rysunków dziecięcych. Podczas festiwalu wszyscy, którzy chcą podzielić się swoim talentem fotograficznym mogą przynieść zdjęcia, które będą prezentowane w "Fotosuszarce" – zostaną rozwieszone w długich rzędach na sznurach jak suszące się pranie.
30 sierpnia otwarta zostanie wystawa, na której zwiedzający zobaczą obrazy wybitnej artystki ukraińskiej, przedstawicielki nurtu sztuki naiwnej Marii Prymachenko oraz jej wnuka Iwana. Ekspozycja potrwa do 6 września. Drugą część wystawy "Język ukraiński" będą multimedialne prace młodych, ukraińskich twórców.
W czasie Art Pikniku zaplanowano m.in. lekcje rysunku, warsztaty wycinanek i wyszywania, naukę wyplatania ukraińskich wianków ze sztucznych kwiatów, warsztaty teatralne, kursy stylizacji i wizażu, zajęcia fitness oraz koncerty ukraińskiej muzyki jazzowej, klasycznej i folkowej.
Większość festiwalowych wydarzeń odbędzie się w plenerze. Na niektóre warsztaty i wydarzenia obowiązuje wcześniejsza rejestracja.
29 sierpnia w Parku Decjusza zaplanowano Piknik Krakowski, podczas którego nie zabraknie ukraińskich akcentów.
Pierwszy Art Piknik odbył się w Kijowie w 2013 roku. Jego główną ideą jest popularyzacja kultury i sztuki ukraińskiej, a także tolerancji i wzajemnego zrozumienia. Wydarzenie zapoczątkowane na Ukrainie w Krakowie gości po raz trzeci, ale po raz pierwszy trwa nie jeden dzień ale cały tydzień.
Organizatorem Art Pikniku jest Willa Decjusza, a partnerami są: Fundacja Charytatywna Dziedzictwo Twórcze Rodziny Marii Prymachenko, Fundusz Rozwoju i Wsparcia Młodej Sztuki Ukraińskiej Sławy Frolowej, Fundacja Ukraińskiego Centrum Informacyjnego, Fundacja Widowisk Masowych oraz firma MEEST.
W związku z pandemią koronawirusa podczas wydarzeń organizowanych w Willi Decjusza obowiązkowa jest dezynfekcja rąk, zakrywanie ust i nosa oraz utrzymywanie dystansu społecznego.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ mrr/