Koncertem Marcin Wasilewski Trio w warszawskim SPATiFie rozpocznie się w czwartek Festiwal Polskiego Jazzu w Tel Awiwie. Koncerty z Izraela i z Polski będzie można oglądać online.
Jak poinformował PAP organizujący festiwal Instytut Adama Mickiewicza, "publiczność usłyszy przede wszystkim współczesny polski jazz".
Wydarzenie rozpocznie się mocnym akcentem - koncertem Marcin Wasilewski Trio (27 sierpnia). Tydzień później (3 września) zaprezentuje się żeński O.N.E. Quintet, łączący nowoczesny jazz z elementami polskiej muzyki ludowej. Na zakończenie festiwalu (17 września) wystąpi podbijający światowe sceny Kuba Więcek Trio.
Polski akcent pojawi się także w repertuarze zespołów izraelskich, które 9 września zagrają powstałe specjalnie na Festiwal jazzowe aranżacje kompozycji Fryderyka Chopina. Wystąpią: pianista Tom Oren, Hila Kulik i Hadar Neuberg (duet fortepianowo-fletowy), Guy Mintos Trio w składzie pianista Uriel Herman, kontrabasistka Maya Beleitzman i wiolonczelista Ehud Aton.
Koncertom towarzyszyć będą spotkania online festiwalowych artystów z Polski i Izraela oraz publiczności, a także wykład ekspercki poświęcony historii jazzu wygłoszony przez Piotra Schmidta z Akademii Muzycznej w Katowicach.
Koncerty odbywać się będą w polskich klubach muzycznych, takich jak SPATiF, Jassmine i Alchemia oraz w Tel Awiwie w klubie Terminal 4. Wydarzenia festiwalowe transmitowane będą na żywo na Facebooku: https://www.facebook.com/polishjazzfest/ i kanałach partnerów polskich i izraelskich. Retransmisje koncertów izraelska publiczność będzie mogła usłyszeć w Radiu Kan.
"Polski jazz przeżywa rozkwit, jest doceniany na świecie za łączenie świeżości i nowatorstwa z tradycją i duchowością. Chcemy wydobyć i pokazać te atuty izraelskiej publiczności nie tylko poprzez samą muzykę, ale również atmosferę polskich klubów jazzowych. To niesamowite wyzwanie w zdalnym formacie festiwalu. Z jednej strony można powiedzieć, że nie mieliśmy innego wyjścia, z drugiej jednak jest to szansa na dotarcie do nowej publiczności" – oceniła Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.
Festiwal zorganizowany przez Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Polski w Tel Awiwie i stowarzyszenie Jazz Fun Club z Izraela potrwa do 17 września. (PAP)
Autor: Olga Łozińska
oloz/aszw/