Koncertowe wykonanie „Czarodziejskiego fletu" uświetni jubileusz 110-lecia Opery Poznańskiej. 30 września 1910 r. placówka zainaugurowała swą działalność również tą operą Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Jubileuszowy występ odbędzie się 5 września w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Za pulpitem dyrygenckim stanie dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Poznaniu Gabriel Chmura. Wystąpi orkiestra oraz chór teatru pod kierownictwem Mariusza Otto.
"Na scenie pojawią się wyjątkowi soliści, m.in. Aleksandra Olczyk, która swoją interpretacją niezwykle wymagającej partii Królowej Nocy zachwyciła już publiczność berlińskiej Komische Oper i Teatro Real w Madrycie. W roli Tamina usłyszymy Piotra Buszewskiego, finalistę prestiżowego konkursu Operalia i laureata 10. Konkursu Moniuszkowskiego, z powodzeniem rozwijającego swą karierę za granicą" – poinformował PAP Piotr Tkacz z biura prasowego Teatru Wielkiego w Poznaniu.
Piotr Tkacz przypomniał, że historia Opery Poznańskiej rozpoczęła się właśnie od wystawienia dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta. "Teraz, po 110 latach, pragniemy w sposób wyjątkowy uczcić ten jubileusz, zabierając naszych widzów w podróż w czasie" – powiedział.
Działalność placówki została zainaugurowana 30 września 1910 r. "Czarodziejski flet" Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmiał w gmachu pod pegazem także dekadę temu, przy okazji 100-lecia teatru. Koncertową wersję utworu wykonała wówczas berlińska Staatsoper Unter den Linden.
Budowę nowego gmachu niemieckiego Teatru Miejskiego w Poznaniu według neoklasycystycznego projektu Maxa Littmanna z Monachium rozpoczęto wiosną 1909 r. W 1919 r., kiedy budynek przeszedł w ręce Polaków, teatr stał się Teatrem Wielkim, a dyrekcję objął dyrygent Adam Dołżycki.
Obecnie Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu jest największą instytucją kultury w regionie. Do 2022 roku w obiekcie potrwa modernizacja sceny głównej. Do tego czasu aktywność teatru przeniesie się w dużej mierze poza siedzibę przy ul. Fredry 9 i oprze się na współpracy z instytucjami kultury Poznania i całego regionu. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ itm/