Obchody 40. rocznicy powstania NSZZ Solidarność w regionie śląsko-dąbrowskim będą skromniejsze niż planowano. Główne uroczystości odbędą się 3 września, w rocznicę podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Zaplanowano m.in. spotkanie ludzi „S” z minionych 40 lat.
Zgodnie z pierwotnym planem, urodziny Solidarności na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim miały być huczne. Planowano m.in. wielki koncert na Stadionie Śląskim w Chorzowie, z udziałem gwiazd z Polski i zza granicy. Z powodu epidemii koronawirusa zdecydowano o odwołaniu tego i wielu innych rocznicowych wydarzeń.
Główne regionalne uroczystości odbędą się 3 września - w rocznicę podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Tego dnia rano związkowe delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego na placu im. Tadeusza Jedynaka (zmarłego kilka lat temu sygnatariusza tego dokumentu) przy kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju.
Podpisane 3 września 1980 r. w ówczesnej kopalni Manifest Lipcowy (obecnie Zofiówka) Porozumienie Jastrzębskie było dopełnieniem porozumień zawartych kilka dni wcześniej między władzą a strajkującymi robotnikami.
Strajkujący w Jastrzębiu górnicy - oprócz potwierdzenia wcześniejszych ustaleń z Gdańska i Szczecina – wywalczyli m.in. zniesienie czterobrygadowego systemu pracy w kopalniach, który oznaczał konieczność pracy siedem dni w tygodniu, a także wolne soboty dla całej Polski oraz podnoszenie zarobków w ślad za wzrostem kosztów utrzymania.
Kolejnym punktem rocznicowych obchodów 3 września będzie uroczysta msza św. w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla, którą odprawi metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. W nabożeństwie wezmą udział m.in. sygnatariusze Porozumienia Jastrzębskiego oraz Porozumienia Katowickiego, podpisanego 11 września w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej. Dokument ten spoił i przypieczętował wcześniejsze porozumienia z Gdańska, Szczecina i Jastrzębia-Zdroju.
Z Katowic uczestnicy obchodów przejadą do Zabrza, gdzie wczesnym popołudniem rozpocznie się uroczysta Nadzwyczajna Sesja Walnego Zebrania Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność. Na jubileuszowe obrady zostali zaproszeni wszyscy członkowie zarządu regionalnej „S” od 1980 r.
„Nie ma znaczenia, czy któraś z tych osób jest dziś nadal blisko naszego związku, czy też wybrała inną drogę. W tym dniu chcemy być razem, tak jak razem byliśmy 40 lat temu” - podkreśla szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.
Na uroczystą sesję zostali również zaproszeni przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz szefowie wszystkich klubów zasiadających w Sejmie.
„Rocznica narodzin Solidarności powinna być tym, co łączy, a nie dzieli – u nas, w śląsko-dąbrowskiej Solidarności, zawsze wyznawaliśmy tę zasadę. Na co dzień możemy się różnić, różnie rozkładają się nasze sympatie polityczne, ale nikogo nie dyskryminujemy za to, że głosuje na partię X czy Y” – dodał Kolorz.
Podczas uroczystej sesji Walnego Zebrania Delegatów, obok wystąpień zaproszonych gości, odbędzie się również premierowa projekcja filmu „40 lat śląsko-dąbrowskiej Solidarności”.(PAP)
autor: Marek Błoński
mab/ dki/