Marszałek Senatu w niedzielę w Wiedniu wziął udział w uroczystości w 337. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. To był wspaniały przykład solidarności w obronie wartości – powiedział Tomasz Grodzki cytowany w komunikacie.
Uroczystości z okazji 337. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej odbyły się w niedzielę w Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu w Wiedniu. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki wziął udział we mszy świętej oraz w uroczystościach dożynkowych - poinformowano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Senatu.
Wraz z marszałkiem Senatu w wizycie biorą udział wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Bogdan Klich, a także senatorowie: Halina Bieda, Leszek Czarnobaj, Wadim Tyszkiewicz i Jacek Włosowicz.
W swoim wystąpieniu - podano w komunikacie - marszałek Senatu podkreślił, że odsiecz wiedeńska, dowodzona przez króla Jana III Sobieskiego, to był wspaniały przykład solidarności w obronie wartości, a także "przykład solidarności w obronie cywilizacji europejskiej i tego, co wyznawali przedstawiciele kilkunastu narodowości, idący na odsiecz Wiedniowi pod komendą polskiego króla".
"Wtedy byliśmy potęgą militarną, ale ta solidarność nie przetrwała i po 112 latach od wiktorii wiedeńskiej Polska zniknęła z mapy świata" – zaznaczył prof. Grodzki. W jego ocenie takiej solidarności w obronie cywilizacji europejskiej potrzebujemy zawsze - a w dobie pandemii koronawirusa w sposób szczególny" - powiedział Grodzki cytowany w komunikacie.
Marszałek Senatu dziękował obecnej na uroczystościach Polonii za to, że buduje ona wspólnotę z krajem i stara się godnie reprezentować ojczyznę na obcej ziemi, przysparzając jednocześnie chwały i pożytku w miejscu, w którym przyszło im żyć.
Podczas mszy w Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu patronami austriackiej Polonii ogłoszono św. Jana Pawła II oraz siostry św. Marię Urszulę Ledóchowską i bł. Marię Teresę Ledóchowską.
"Marszałek i towarzysząca mu delegacja spotkali się także w polskiej ambasadzie z przedstawicielami austriackiej Polonii. Rozmowa dotyczyła głównie problemów polskiego szkolnictwa w Austrii. Marszałek Tomasz Grodzki zapewnił, że Senat jest zawsze otwarty na debatę i dyskusję nad problemami środowisk polonijnych, podkreślając, że w DNA Senatu jest wdrukowana opieka nad Polonią" - podano w komunikacie.
Jak poinforowano w nim, w poniedziałek marszałek Senatu spotka się z wiceprzewodniczącą Bundesratu Austrii Elisabeth Grossmann oraz z przewodniczącym Rady Narodowej Austrii Wolfgangiem Sobotką. Rozmowy dotyczyć będą stosunków dwustronnych, współpracy międzyparlamentarnej, sytuacji w regionie oraz walki z pandemią koronawirusa. Delegacja Senatu RP złoży także wizytę w Mauthausen Memorial. W miejscach pamięci KL Mauthausen, KL Gusen i Bergkristall odda hołd pomordowanym.(PAP)
autor: Marzena Kozłowska
mzk/ godl/