Życie kulturalne w getcie to temat internetowego, cyklicznego projektu „Getto warszawskie. Ludzie, miejsca, wydarzenia”, przygotowanego przez Dział Wystaw Muzeum Getta Warszawskiego. Pierwsza odsłona projektu skupia się na sylwetkach artystów pracujących w szopie u żydowskiego rzeźbiarza Abrahama Ostrzegi.
"Chcemy przynajmniej raz w roku prezentować inną odsłonę życia kulturalnego w getcie warszawskim. Projekt będzie miał charakter cykliczny" - powiedziała PAP pomysłodawczyni i kuratorka projektu dr Magdalena Piecyk, która jest zastępcą kierownika Działu Wystaw MGW.
Przekazała, że jego pierwsza część, zatytułowana "Wokół szopu Abrahama Ostrzegi", skupia się na sylwetkach artystów pracujących w fabryce osełek Ostrzegi, która przed wojną była atelier zdobnictwa. W fabryce zatrudnieni zostali przyjaciele-artyści rzeźbiarza.
"Kolejne odsłony cyklu będą skupiać się na teatrze, muzyce, artystach związanych z gettem warszawskim. Pokażemy ich działalność oraz to, jak sobie radzili w getcie" - poinformowała kuratorka projektu.
Podkreśliła, że projekt będzie wykorzystywał różne formy przekazu - tekst, zdjęcia, filmy, nagrania w zależności od kontekstu danego tematu.
Publikacja pierwszej odsłony projektu odbyła się 21 września, w 78. rocznicę zakończenia wielkiej akcji likwidacyjnej w warszawskim getcie.
Wszystkie części projektu będzie można obejrzeć na stronie internetowej Muzeum Getta Warszawskiego, w zakładce wystawy: https://1943.pl/wystawy/.
Ostrzega był twórcą znanym zwłaszcza z rzeźb sepulkralnych (nagrobnych - PAP), współtworzył także Żydowskie Towarzystwo Krzewienia Sztuk Pięknych. Wraz z wybuchem II wojny światowej pracownia artysty znalazła się w granicach getta i została przekształcona w fabrykę osełek i proszku do czyszczenia metali, w której zatrudniono przyjaciół-artystów, m.in. Józefa Śliwniaka, Maksymiliana Eljowicza, Henryka Rabinowicza, Romana Rozentala, Izraela Tykocińskiego, Symchę Trachtera.
Latem 1942 roku fabryka została przejęta przez Heinza Müllera. Gdy Niemcy, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami RSHA (Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy) zadecydowali o fizycznej likwidacji więźniów getta warszawskiego i rozpoczęli tzw. Wielką Akcję, artyści-pracownicy zakładu zostali wywiezieni do obozu zagłady w Treblince. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ wj/