Trwa trzeci etap prac konserwatorskich przy XVII-wiecznych polichromiach w kościele pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Mościskach w województwie lwowskim.
Konserwatorzy dzieł sztuki kontynuują prace w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej w kościele pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela.
W 2013 r. zostały przeprowadzone badania stratygraficzne nawarstwień ściennych w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej, które pod wieloma warstwami tynku wapiennego ujawniły istnienie dekoracji malarskiej, pokrywającej ściany i sklepienie kaplicy.
Konieczność podjęcia pilnych prac konserwatorskich wynikała ze złego stanu malowideł i całego obiektu; widoczne były zawilgocone oraz zgrzybiałe ściany, zwłaszcza w dolnych partiach.
W toku prac konserwatorskich chodzi o przywrócenie freskom i tynkom odpowiednich technicznych warunków, a także optymalnych estetycznych walorów.
Kolejny, trzeci etap, zabiegów konserwatorskich polega na dokończeniu konserwacji malowideł na sklepieniu oraz na rekonstrukcji fragmentów całkowicie zniszczonych.
Prace te są realizowane przez międzynarodowy zespół konserwatorów oraz studentów konserwacji Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i we Lwowie.
Projekt realizowany jest ze środków Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą”, który nadzorowany jest przez Narodowy Instytut Polskiego dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA.
Parafia mościska jest najstarszą w dawnej archidiecezji przemyskiej, do której należała do roku 1991. Powstała w 1404 r., uposażona przez Władysława Jagiełłę. W tym samym roku powstał drewniany kościół parafialny. W 1489 r. został on spalony podczas napadu przez Tatarów. Nowy kościół murowany został wzniesiony ok. 1588 r. przez miejscowego proboszcza Bartłomieja z Rohatyna.
W 1604 r. dokonano poświęcenia i konsekracji świątyni. W 1648 r. kościół został zrabowany i spalony przez Kozaków. W 1656 r. biskup przemyski Andrzej Trzebicki po odnowieniu kościoła dokonał rekonsekracji.
W latach 1902-1903 ks. Alfred Białogłowski przeprowadził odnowienie kościoła; autorem dekoracji malarskiej był Julian Kruczkowski.
Podczas I wojny światowej kościół został uszkodzony. W 1916 r. władze austriackie zarekwirowały dwa dzwony, pozostawiając jeden z roku 1550.
Po II wojnie światowej ówczesne władze zarekwirowały mienie kościoła: obydwa budynki, plebanię i wikarówkę.
Od 1984 do 2009 r. pieczę nad kościołem sprawował ówczesny proboszcz ks. Józef Legowicz.
Anna Bernat (PAP)
abe / skp /