Czytania opowiadań, dyskusje i pokazy filmowe znalazły się w programie rozpoczynającego się w czwartek we Wrocławiu 16. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Tegoroczna wydarzenie zostało częściowo przeniesione do internetu - potrwa do 10 października.
Jak podkreślają organizatorzy, festiwal to wielowymiarowe święto krótkiej prozy. Koncentruje się na badaniu oddziaływania literatury na inne dziedziny sztuki, prowokuje do interakcji pomiędzy autorami a publicznością oraz pozwala na wymianę doświadczeń pomiędzy polskimi i zagranicznymi autorami.
Zdaniem kuratorki literackiej Agnieszki Wolny-Hamkało 16. festiwal będzie "szalenie teatralny". "Badamy działanie tekstu w innych kontekstach, przestrzeniach, mediach. W jaki sposób odbieramy tekst zapośredniczony przez medium chłodne, czyli wideo, a w jaki przez medium wilgotne, czyli czytania performatywne, teatr? Co tracimy, a co zyskujemy, wychodząc poza intymność kartki, włączając w lekturę osoby drugie, trzecie?" – wyjaśniła.
"Rozszerzając proces komunikacji, tracimy nad nim pełną kontrolę, ale zyskujemy radość działań kolektywnych, budujemy wspólnotę, a nasze doświadczenie staje się doświadczeniem zbiorowym" - dodała.
Centralnym punktem festiwalu będą prezentacje opowiadań prowadzone przez autorów w językach oryginalnych, z symultanicznie wyświetlanym tłumaczeniem.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się autorzy z Polski: Łukasz Drobnik, Janusz Rudnicki, Jakub Żulczyk, Zyta Rudzka, Marcin Kurek, Filip Zawada i Barbara Sadurska oraz: Karin Peschka z Austrii, Ayfer Tunç z Turcji, Daniel Majling ze Słowacji, Marie Aubert z Norwegii, Petr Borkovec z Czech i Zsófia Bán z Brazylii.
Zaplanowano także spotkania z reżyserami teatralnymi: Jackiem Głombem i Krystianem Lupą.
Pierwszego dnia festiwalu publiczność będzie mogła zobaczyć spektakl "Dwie lub trzy rzeczy, które o niej wiem. Sonet prozą o Susan S.", w reżyserii Agnieszki Wolny-Hamkało i Mikołaja Mikołajczyka. W przedstawieniu wystąpi Jolanta Olszewska, za muzykę odpowiada Tomasz Sikora.
W dniach 5–7 października w kinie "Popiół i Diament" odbędzie się natomiast przegląd adaptacji filmowych. Zaplanowano także dyskusje, m.in. "Przepływy rzeczywistości", która będzie się toczyć wokół pytań takich jak, czy artysta powinien się angażować w życie społeczne i polityczne oraz czym jest uczciwość w sztuce.
Festiwalowe wydarzenia odbędą się w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, Centrum Sztuk Performatywnych "Piekarnia" oraz Muzeum Pana Tadeusza.
Część spotkań będzie transmitowana również lub wyłącznie online na Facebooku MFO. Na wszystkie wydarzenia festiwalowe odbywające się na żywo obowiązują zapisy. (PAP)
autorka: Agata Tomczyńska
ato/ pat/