Politechnika Łódzka zainaugurowała we wtorek nowy rok akademicki. Władze uczelni podjęły decyzję, że zajęcia dydaktyczne będą realizowane w sposób mieszany. Politechnika Łódzka na dziewięciu wydziałach kształci ponad 13 tys. studentów.
Tegoroczna uroczystość była pierwszą inauguracją nowych władz akademickich na lata 2020-2024. Zgodnie z wieloletnim zwyczajem rektor minionej kadencji, prof. Sławomir Wiak przekazał insygnia władzy – berło oraz łańcuch - nowemu rektorowi, prof. Krzysztofowi Jóźwikowi.
"To dla mnie ogromny honor, ale i wyjątkowy moment – raz z powodu debiutu w nowej roli, a dwa, z powodu nadzwyczajnej sytuacji, w której pandemia wpłynęła na wiele aspektów naszego życia, zmieniając plany i stawiając nas w nieznanych dotąd sytuacjach" - mówił prof. Jóźwik.
Odnosząc się do prowadzonych w uczelni badaniach naukowych, wskazał, że wsparciem dla naukowców będzie nowa jednostka Centrum Nauki oraz wewnętrzny system grantów wspomagających przygotowanie aplikacji do zewnętrznych instytucji finansujących naukę.
Zdaniem rektora narzędziem do osiągnięcia sukcesu uczelni jest nowoczesne kształcenie. "Dostrzegam potencjał w pracy młodych naukowców, dlatego utworzymy ścieżki rozwoju dla najzdolniejszych studentów i doktorantów. Będziemy wprowadzać nowe i rozwijać już wykorzystywane najnowsze na świecie metody kształcenia. Zwiększymy udział zajęć prowadzonych w językach obcych" - zapewniał.
Nawiązując do współpracy z partnerami z otoczenia uczelni i prowadzonych projektów, nowy rektor zwrócił uwagę, że uczelnia jest w trakcie zmian mających na celu wprowadzenie narzędzi oraz procedur, które usprawnią model komercjalizacji uczelnianych technologii. "Chcemy wytworzyć sytuację, w której można zarobić na nauce. Planowana przez nas długofalowa strategia działania nakierowana jest na większe wsparcie współpracy naszych naukowców ze światem biznesu" - powiedział.
Mówiąc o Alchemium, największej w ostatnich latach inwestycji w PŁ, dziękował za jej rozpoczęcie rektorowi prof. Wiakowi. Według prof. Jóźwika przypuszczalnie uroczyste otwarcie pierwszego w kompleksie trzech budynków nastąpi w pierwszym kwartale 2021 roku. "Tak odległa data wynika również z obecnej sytuacji zagrożenia epidemicznego" - wyjaśnił.
Słowa do społeczności akademickiej Politechniki Łódzkiej skierowali m.in. wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Wyrażali w nich uznanie dla uczelni i jej sukcesów oraz pragnienie, aby podejmowane wspólnie z uczelnią przedsięwzięcia wzmacniały Łódź i region. Studentom gratulowali wyboru uczelni.
Władze Politechniki Łódzkiej podjęły decyzję, że zajęcia dydaktyczne będą realizowane w sposób mieszany. Część będzie prowadzona na terenie uczelni, a pozostałe zajęcia odbędą się z wykorzystaniem metod oraz narzędzi kształcenia na odległość. Kształcenie zdalne będzie prowadzone w przypadku wykładów, ćwiczeń, seminariów i projektów niewymagających wykorzystania aparatury pomiarowej. Zajęcia laboratoryjne wymagające bezpośredniego kontaktu odbędą się na terenie uczelni i będą grupowane, tak aby zminimalizować obecność studenta na uczelni.
Politechnika Łódzka na dziewięciu wydziałach kształci ponad 13 tys. studentów. W rekrutacji na studia na rok akademicki 2020/2021 kandydaci wybierali spośród 51 kierunków studiów, wśród nich 14 w języku angielskim i 1 w języku francuskim. W roku akademickim 2020/2021 na pierwszy rok studiów uczelnia przyjęła 4586 osób. Na studia stacjonarne pierwszego stopnia 3190 osób, na studia niestacjonarne – 554. Na drugi stopień studiów – na stacjonarne 419 osób, na niestacjonarne - 423. Podobnie, jak w latach ubiegłych, najwięcej kandydatów zgłosiło się na kierunki informatyczne. Uczelnia odnotowała aż 57 proc. wzrost liczby aplikacji, które przesłali kandydaci z 45 krajów świata. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ agt/