Nagroda przyznawana jest za działania związane z edukacją obywatelską, historyczną i kulturalną. Pierwszymi laureatami zostały: podstawówka z Mokotowa, technikum z Targówka i placówka wychowania pozaszkolnego z Ochoty – przekazał we wtorek stołeczny magistrat.
Pierwszymi laureatami nagrody zostali: w kategorii szkoły podstawowe - Szkoła Podstawowa Specjalna nr 201 w Warszawie (ul. Dolna 19); w kategorii szkoły ponadpodstawowe - Technikum nr 11 im. Piotra Wysockiego w Warszawie (ul. św. Jacka Odrowąża 75); w kategorii placówki wychowania pozaszkolnego i bursy - Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Warszawie (ul. W. Skorochód Majewskiego 17).
"Już pierwsza edycja Nagrody Edukacyjnej im. Marka Edelmana potwierdza, że warszawskie placówki edukacyjne realizują liczne i bardzo wartościowe projekty, kształtując nowe pokolenie warszawiaków - młodych ludzi świadomie zmieniających otaczającą ich rzeczywistość. Serdecznie gratuluję wszystkim nagrodzonym i aplikującym" - mówił z tej okazji Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
"Jestem dumna, że młodzi warszawiacy biorą odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale również za innych. Że nawet przy niesprzyjających okolicznościach nie poddają się, a wręcz przeciwnie - odważnie podejmują wyzwania, szukając rozwiązań. Wszystkie projekty są tego dowodem. Gratuluję. Mam nadzieję, że będziecie kontynuować wasze działania" - dodała wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska.
Z kolei Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy przypomniała, że 13 grudnia ubiegłego roku Rada m.st. Warszawy ustanowiła nową nagrodę. "Marek Edelman jest ważnym wzorem dla młodego pokolenia warszawiaków. A przywołanie jego postaci jest szczególnie ważne w czasach, w których przybierają na sile tak niebezpieczne zjawiska jak ksenofobia czy brak poszanowania dla praw człowieka. Mam nadzieję, że ta nagroda przyczyni się do umacniania wśród uczniów wartości ważnych dla patrona" - wskazała.
Organizatorem i fundatorem nagrody jest m.st. Warszawa, przyznaje ją Rada m.st. Warszawy, a partnerem jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Ma ona budować więzi międzypokoleniowe i uwrażliwiać na wszelkie zagrożenia, wynikające z fanatyzmu czy braku tolerancji. Odwołuje się przy tym do postaci jednego z przywódców powstania w warszawskim getcie, działacza społecznego - Marka Edelmana. (PAP)
nmk/ aj/