Premiera internetowa XII Koncertu Niepodległości „Dominium Maris”, transmitowana online z Muzeum Powstania Warszawskiego (MPW), odbędzie się 11 listopada o godz. 20 – podaje Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej.
"Filmowo-muzyczno-słowna realizacja w całości poświęcona została morskim i rzecznym aspektom historii Polski, widzianej w perspektywie 1053 lat dziejów narodu" - napisał w informacji przesłanej PAP prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej Jacek "Wiejski" Górski.
Wyjaśnił, że "wydarzenie odbywa się w ramach internetowej trasy Koncertu Niepodległości, zaś koncert w Muzeum Powstania Warszawskiego jest czwartym - zamykającym tegoroczny cykl".
Bezpłatny dostęp do transmisji możliwy będzie zarówno w trakcie koncertu, jak i po jego zakończeniu, m.in.: na oficjalnej stronie Koncertu Niepodległości (https://www.koncertniepodleglosci.pl/), na profilach Muzeum Powstania Warszawskiego i Koncertu Niepodległości na Fb, oraz w serwisie YouTube na kanałach Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej oraz Koncertu Niepodległości.
"Nowy program +Dominium Maris+ zainspirowany został przypadającymi w tym roku 100. rocznicą zaprzysiężenia Polski z morzem oraz 100. rocznicą walk polskich flotylli rzecznych z bolszewikami. Narracja i repertuar koncertu poświęcone zostaną 1053 letniej historii walki i starań o dostęp Polski do morza" - napisał Górski.
Wyjaśnił, że koncert realizowany jest w ramach internetowej trasy Koncertu Niepodległości, na którą składają się cztery edycje realizowane w formule online.
Przypomniał, że "Koncert Niepodległości" to przedsięwzięcie, którego realizację rozpoczęto 13 lat temu. Jego twórcami są polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz scenarzysta, reżyser i producent Jacek "Wiejski" Górski.
"Tematem koncertu +Dominium Maris+ jest morski i rzeczny aspekt historii Polski, widzianej na przestrzeni 1053 lat. Narrację koncertu rozpocznie wspomnienie wygranej przez Mieszka I bitwy z saskim grafem Wichmanem oraz Wieletami i Wolinianami w 967 r. To ta właśnie batalia po raz pierwszy, zapewniła Polsce dostęp do morza" - napisał Górski.
Wyjaśnił, że koncert "muzyką i słowem ukazuje bitwy morskie toczone przez Rzeczpospolitą pod Bornholmem (1457 i 1460), na Zalewie Wiślanym (1463), pod Salis (1609), pod Oliwą (1627) a także zwycięskie wyprawy na Morze Czarne Kozaków Zaporoskich, którzy, służąc na żołdzie Rzeczypospolitej, stoczyli dziesiątki zwycięskich bitew z flotą turecką (m.in. pod Warną, Oczakowem, Akermanem), zdobyli twierdzą w Kaffie, a nawet wdarli się Konstantynopola (Stambuł)".
"Narracja wydobywa z zapomnienia wyprawy morskie z pomocą dla Powstania Listopadowego i Styczniowego. Przypomniana jest także rola podwarszawskiego Modlina w historii polskiej marynarki, gdzie w listopadzie 1918 r. powstał pierwszy port wojenny odrodzonej Rzeczypospolitej. Utworzono w nim zalążki przyszłych flotylli rzecznych – Wiślanej i Pińskiej, wybitnie zasłużonych w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r." - czytamy w przesłanej informacji.
Górski dodał, że podczas koncertu "ukazany zostanie także proces budowy polskiej gospodarki morskiej, ze szczególnym uwzględnieniem budowy Portu w Gdyni". "Przedstawiony będzie szeroki zakres działań wojennych polskiej marynarki od Wojny Obronnej 1939 r., walk pod Narwikiem, na morzu Śródziemnym i na Atlantyk, a także służba polskich marynarzy pod obcymi banderami, począwszy od bitwy pod Cuszimą (1905), aż po działania wojenne na Pacyfiku (1945)" - napisał.
"Podniesione zostaną zasługi Armii Krajowej w walce z marynarką niemiecką w tym udział w Powstaniu Warszawskim marynarzy z oddziału AK +Szczupak+ oraz zatopienie niemieckiego okrętu Tannenberg przez połączone siły BCh i AK" - wyjaśnił Górski.
Zaznaczył, że osobny wątek stanowić będzie opowieść o polskim lotnictwie morskim i rzecznym. "Wspomniani zostaną także marynarze zamordowani w trakcie zbrodni katyńskiej przez NKWD, zaś po wojnie przez komunistycznych zbrodniarzy z UBP. Na koniec opowiedziana zostanie historia morskich ucieczek z Polski Ludowej, m.in. okrętu ORP Żuraw w 1951 r. do Szwecji i myśliwca MIG-15 na Bornholm w 1953 r." - napisał Górski.
Podkreślił, że XII Koncert Niepodległości w MPW "dopełni aktorska narracja zrealizowana m.in. w Porcie Czerniakowskim, w plenerach Westerplatte, Gdyni i Mechelinek, w Suchaczu, Pucku i Modlinie, i wreszcie na legendarnym niszczycielu ORP Błyskawica, w replice przedwojennego wodnosamolotu Lublin RXIII oraz w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni".
Organizatorzy koncertu - Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej i MPW. Koncert dofinansowało Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Muzeum Historii Polski i Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ aszw/