Mimo obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, od soboty w Poznaniu odbywa się 10. Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Zdzisława Jahnkego. Wydarzenie można śledzić wyłącznie w sieci – odbywa się jako impreza zamknięta.
W konkursie biorą udział skrzypkowie uczący się w polskich szkołach muzycznych oraz na polskich uczelniach muzycznych, urodzeni w latach 1990-2004 oraz uczniowie i studenci posiadający polskie obywatelstwo i uczący się za granicą. Pula nagród wynosi 30 tys. zł. Konkurs potrwa do 13 listopada.
Organizatorzy wydarzenia poinformowali PAP, że w rywalizacji weźmie udział 18 uczestników; kilkoro skrzypków, głównie ze względu na pandemię, zrezygnowało z udziału. Uczestników oceniać będzie jury pod przewodnictwem prof. Bartosza Bryły.
W związku z obecną sytuacją pandemiczną konkurs będzie odbywał się jako impreza zamknięta – bez udziału publiczności i osób postronnych. Organizator zaplanował transmisję wszystkich przesłuchań etapowych oraz koncertu laureatów w internecie. Nagrania dostępne będą również po zakończeniu wydarzenia. Wszystkie przesłuchania, próby akustyczne oraz uroczyste wręczenie nagród i koncert laureatów odbędą się w Auli Nova Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.
Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, przy współpracy Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Zdzisław Jahnke (1895 - 1972) był skrzypkiem, pedagogiem, kameralistą, dyrygentem i działaczem społecznym. Koncertował w całej Europie. Był członkiem założonego w 1920 roku słynnego Kwartetu Polskiego.
Był wieloletnim pedagogiem Państwowej Akademii i Szkoły Muzycznej w Poznaniu oraz następców tej uczelni: Państwowego Konserwatorium Muzycznego i Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej.
Uczestniczył w pracach Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Był jurorem Międzynarodowych Konkursów Lutniczych i Skrzypcowych im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Był też autorem licznych publikacji obejmujących utwory skrzypcowe, materiały pedagogiczne z literatury skrzypcowej i podręczniki gry.
Konkursy jego imienia są organizowane w Poznaniu od 1976 roku. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ amac/