W dniu narodowego Święta Niepodległości na miejskim kanale w serwisie YouTube pojawi się zrealizowany przed dwoma laty film „Śladami Józefa Piłsudskiego w Częstochowie”, prezentujący związki marszałka z miastem. To element miejskich obchodów dnia 11 listopada.
Zrealizowana przez Wydział Kultury Promocji i Sportu częstochowskiego Urzędu Miasta produkcja powstała w 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Realizatorzy zrekonstruowali w filmie cztery wizyty Józefa Piłsudskiego w mieście; prezentują też archiwalne zdjęcia z tego czasu oraz miejsca, w których bywał.
W rolę Józefa Piłsudskiego wcielił się aktor częstochowskiego Teatru im. Adama Mickiewicza Michał Kula. Film wsparty jest komentarzem historyków: Juliusza Sętowskiego, Ryszarda Stefaniaka, Mariusza Kolmasiaka, Grzegorza Basińskiego, o. Stanisława Rudzińskiego i Jarosława Dawida. Wykorzystano materiały Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy oraz innych miejskich instytucji, firm i osób prywatnych.
Internetowa premiera filmu odbędzie się 11 listopada o godzinie 20.00 na kanale https://www.youtube.com/user/UMCzestochowy.
Jako naczelnik państwa marszałek Piłsudski był w Częstochowie z oficjalną wizytą 20 października 2021 roku - na pamiątkę tego wydarzenia jego nazwiskiem ochrzczono później ulicę prowadzącą do dworca kolejowego; w okresie PRL była to ul. Świerczewskiego, ale po przełomie ustrojowym odzyskała dawnego patrona. Według przekazów historycznych, wizytę marszałka w Częstochowie planowano także we wrześniu 1920 r. - miało to być dziękczynienie na Jasnej Górze za zwycięską Bitwę Warszawską. Ostatecznie jednak do wizyty nie doszło.
11 listopada 1997 r. na częstochowskim Placu Biegańskiego, nieopodal Ratusza, stanął pomnik marszałka Piłsudskiego. Przed II wojną światową Częstochowa również miała pomnik Marszałka, zlokalizowany nieopodal szkoły przy obecnej ul. Krakowskiej. Monument został odsłonięty w 1932 r. i przetrwał do początków okupacji.
W maju 2018 roku społecznicy planujący odbudowę tamtego pomnika, podczas prac przy fundamentach dawnego monumentu przed obecnym V Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza, odnaleźli plafon z przedwojennego cokołu, ze znakiem I Brygady Legionów Polskich. Docelowo ma on znaleźć się na nowym pomniku, który - jak planują inicjatorzy odbudowy - stanie w przyszłości na swoim dawnym miejscu.
Społeczny komitet odbudowy pomnika powstał 5 grudnia 2017 r., w 150. rocznicę urodzin Piłsudskiego. Plan zakłada odbudowę pomnika w jego przedwojennym kształcie, licowanego czarnym marmurem, z postacią marszałka i oryginalnym plafonem. Pomnik ma stanąć przy ul. Krakowskiej 29 - w czasach przedwojennych była to ul. Narutowicza 27/29.
Marszałek Józef Piłsudski (1867-1935) należy do głównych postaci odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Polityk, mąż stanu, twórca Legionów, zwycięski wódz wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r., w latach 1923-26 wycofał się z życia publicznego do podwarszawskiego Sulejówka, skąd po przewrocie majowym w 1926 r. powrócił do władzy, sprawując ją z Belwederu.(PAP)
autor: Marek Błoński
mab/ dki/