Królów i władców Polski z dynastii Piastów wspominano w trakcie niedzielnej mszy w Poznaniu. Katedra w stolicy Wielkopolski jest najstarszą i największą nekropolią Piastów.
Od lat w poznańskiej świątyni pamięć zmarłych królów i władców Polski, którzy są tam pochowani, czci się w niedzielę dwa tygodnie po Wszystkich Świętych. Katedra jest miejscem pochówku pierwszych władców Polski oraz członków wielkopolskiej linii Piastów.
Mszy w intencji zmarłych królów i książąt polskich przewodniczył biskup Szymon Stułkowski.
"To oni wzięli odpowiedzialność za początki państwowości i chrześcijaństwa na ziemiach polskich, oni otrzymali talent władzy. Chcemy, modląc się za nich, dziękować za dobro, którego doświadczyli ludzie żyjący wówczas, chcemy też modlić się z wdzięcznością za tę spuściznę, którą on nam zostawili. Oni nie bali się rozwinąć talentów" - powiedział w homilii biskup.
W katedrze na Ostrowie Tumskim znajdują się podziemia z domniemanymi pozostałościami grobowców Mieszka I i Bolesława Chrobrego, a także Złota Kaplica, w której mają spoczywać ich prochy. W murach świątyni spoczęło, według przekazów, trzech królów i pięciu książąt najstarszej polskiej dynastii. Znajdują się tam także groby biskupów i arcybiskupów poznańskich.
Po mszy św. biskup Stułkowski przeszedł do Złotej Kaplicy, by pomodlić się za spoczywających tam władców.
Teren Ostrowa Tumskiego jest najstarszą częścią Poznania. To miejsce stało się siedzibą pierwszych władców Polski, Mieszko I zbudował tu swoje palatium, tu mógł odbyć się chrzest Polski w 966 roku. Na tym terenie powstała też pierwsza katedra chrześcijańska, w której powołano w 968 roku pierwsze w Polsce biskupstwo. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ par/