Międzynarodową konferencję edukacyjną „Emocje i historia” w ramach programu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe organizuje Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Początek w czwartek 26 listopada.
W trzydniowej konferencji – jak poinformowała PAP Marta Dziewulska, rzecznik prasowy POLIN - udział wezmą nauczycielki i nauczyciele oraz inni przedstawiciele edukacji formalnej i nieformalnej. Panelistami będą ekspertki i eksperci z Polski, Norwegii oraz Stanów Zjednoczonych.
"Skupimy się na metodach uczenia o II wojnie światowej i Zagładzie oraz na rozmowach z młodzieżą na współcześnie bolesne kwestie. Poruszymy temat potencjalnych trudnych reakcji młodzieży - skąd się biorą, co oznaczają i jak na nie odpowiadać. Omówimy rekomendacje dotyczące tego, jak i kiedy zacząć rozmawiać z uczniami o tragicznych wydarzeniach z historii" – zaznacza Łucja Koch, pełnomocniczka dyrektora Muzeum POLIN, kierowniczka działu edukacji. "Wszystkich zainteresowanych tematem czwartkowej konferencji zapraszamy do śledzenia relacji internetowej” - dodaje.
Wykłady, bez części warsztatowej, będą transmitowane na profilu Centrum Edukacyjne Muzeum POLIN na Facebooku.
Konferencja odbywa się w ramach drugiej edycji programu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe. To program realizowany przez Muzeum POLIN w partnerstwie z instytucjami norweskimi (Norweskim Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami, Europejskim Centrum Wergelanda, Centrum Falstad oraz muzeami żydowskimi w Oslo i Trondheim), a także Żydowskim Instytutem Historycznym im. Emanuela Ringelbluma.
Realizacje programu umożliwia przyznany na lata 2020-2024 grant w wysokości 10 milionów euro, przyznany muzeum przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG (tzw. funduszy norweskich) oraz przez budżet krajowy.
Celem szeroko zakrojonego projektu, który rozpoczął się 2 marca 2020 r., jest ochrona i popularyzacja dziedzictwa polskich Żydów poprzez programy edukacyjne i kulturalne.
Twórcy programu wierzą, że poznanie bogatej i dramatycznej historii polskich Żydów nie tylko pogłębia wiedzę, lecz także uczy szacunku do osób odmiennych wyznań i kultur, przeciwdziała ksenofobii oraz przygotowuje młodych ludzi do życia we współczesnym społeczeństwie.
„Pamięć o przeszłości jest niezbędna dla zapewnienia wolności, bezpieczeństwa i dobrobytu na przyszłość" – zaznaczył w przesłaniu kierowanym do uczestników konferencji Ambasador Królestwa Norwegii w Polsce Anders Eide. "Musimy odrobić lekcje z historii po to, abyśmy umieli unikać nowych błędów w przyszłości. To właśnie dlatego Norwegia wspiera projekt Muzeum POLIN pt. +Żydowskie dziedzictwo kulturowe+ propagujący tolerancję, prawa człowieka, wolność, szacunek i różnorodność wśród młodzieży w Polsce, w Europie, i na całym świecie” - podkreślił.
O znaczeniu finansowania kultury ze środków Funduszu EOG dla Polski przypomniała zastępczyni dyrektor Departamentu Funduszy i Spraw Europejskich MKiDN, Karolina Tylus-Sowa. „Mechanizm finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego to najważniejsze źródło finansowania kultury obok funduszy strukturalnych ze środków zewnętrznych w Polsce – przypomniała z okazji konferencji Karolina Tylus-Sowa, zastępczyni dyrektor Departamentu Funduszy i Spraw Europejskich MKiDN.
Jak zaznaczyła Tylus-Sowa, wdrażany od 2004 roku program umożliwił realizację 56 inwestycji z zakresu działań kulturalnych i budowy infrastruktury kultury oraz 134 projektów międzynarodowych, dotyczących współpracy kulturalnej.
Dzięki funduszom norweskim odrestaurowano m.in. krakowskie Sukiennice, kościół NMP na zamku w Malborku, odtworzono Storczykarnię w Łańcucie, wybudowano Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku i Magazyn Studyjny Wraków w Tczewie. Stworzono uwielbiane przez dzieci Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie. Środki norweskie pozwoliły również na realizację projektu kluczowego „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe”.
Czas inauguracji i realizacji programu przypadł na trudne czasy pandemii. Zygmunt Stępiński, dyrektor Muzeum POLIN dostrzega jednak szanse w przeniesieniu wydarzeń do Internetu. "Okoliczności związane z epidemią COVID-19 spowodowały, że większość naszych wydarzeń i spotkań odbywa się przez Internet, dzięki czemu docieramy obecnie do rodzin, dzieci i młodzieży, edukatorów, specjalistów i szerokiej publiczności zarówno w małych miejscowościach, jak i w większych miastach – zauważa dyrektor POLIN. "Od marca 2020 r. przeprowadziliśmy 500 warsztatów online dla szkół, 172 wydarzenia dedykowane grupom marginalizowanym, a pod hasłem +oblicza różnorodności+ przygotowaliśmy działania online takie jak Dzień Dziecka, Łąka Leśmiana, spacery bez wychodzenia z domu, +Żydowskie ABC+, program towarzyszący wystawie +Tu Muranów+ czy warsztaty poświęcone kuchni żydowskiej” – wylicza dyrektor Stępiński.
Program, w ramach którego zorganizowana została konferencja trwa 50 miesięcy, obejmuje 5200 wydarzeń, 1000 000 uczestników z Polski i Norwegii.
Pierwsza edycja projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe zrealizowana w latach 2013-2017 zdobyła prestiżową Nagrodę Unii Europejskiej dla Dziedzictwa Kulturowego „Europa Nostra 2017” i przyczyniła się do zdobycia przez Muzeum POLIN najważniejszych nagród muzealnych w Europie. (PAP)
Anna Bernat
abe/ dki/