Zespół budowlany dawnych fabryk Koronek i Haftów Adolfa Pypke oraz Armatur i Wyrobów Blacharskich Karola Junga i Ludwika Barwicha trafił do rejestru zabytków. To już druga fabryka, która została objęta ochroną konserwatora w listopadzie. W połowie miesiąca taką samą decyzję podjęto względem dawnej fabryki cukrów przy ul. 11 Listopada.
Zespół budowlany dawnych fabryk Koronek i Haftów Adolfa Pypke, Armatur i Wyrobów Blacharskich Karola Junga i Ludwika Barwicha znajduje się w południowej części Pragi-Północ na tyłach frontowego budynku mieszkalnego przy ul. Inżynierskiej 5.
Został wybudowany po II wojnie światowej na niezabudowanej dotąd części posesji. Zespół składa się z poprzecznej oficyny mieszkalnej Karola Junga rozciągającej się na całej szerokości działki oraz budynku pofabrycznego, ustawionego równolegle za nią.
W środę mazowiecki konserwator zabytków prof. dr hab. Jakub Lewicki zdecydował, że fabryka ta trafi do rejestru zabytków "ze względu na zachowane wartości artystyczne, historyczne i naukowe".
Z kolei w połowie listopada konserwator zdecydował, że do rejestru zabytków trafi zespół budowlany dawnej Fabryki Cukrów F. Anczewskiego przy ul. 11 Listopada. Ta fabryka jest reliktem zabudowy postindustrialnej.
Jej wyroby takie jak m.in. biszkopty, cukry i czekolada sprzedawane były w Śródmieściu, w sklepach firmowych na ul. Niecałej i ul. Marszałkowskiej. W latach 1900-1925 właścicielem zakładu był Teodor Lissowski. Za jego czasów firma działająca wciąż pod dawną nazwą zatrudniała ok. 100 pracowników. W 1955 roku stała się własnością Skarbu Państwa. (PAP)
nmk/ lena/