W ramach tegorocznego VII Przystanku Niepodległość Muzeum Historii Polski zorganizowało grę miejską „Warszawa przed powstaniem styczniowym”.
„Gry miejskie to już specjalność Muzeum Historii Polski. Pokazują one różne okresy z dziejów Warszawy. Tym razem postanowiliśmy przypomnieć to, co działo się przed powstaniem styczniowym. Był to czas, gdy Warszawa bardzo się zmieniała. Zorganizowaliśmy trzy trasy. Jedna z nich, przeznaczona specjalnie dla dzieci, zatytułowana została +Przygody małych Kossaków+. Uczestnicy gry odwiedzali ważne miejsca XIX-wiecznej Warszawy, wykonywali związane z nimi zadania, zdobywali informacje potrzebne do ułożenia haseł i uzupełnienia tekstów. Pogoda dopisała, setki ludzi wyruszyły na trasy gry miejskiej” - powiedział PAP Marek Stremecki, rzecznik prasowy MHP.
„Gry miejskie to już specjalność Muzeum Historii Polski. Pokazują one różne okresy z dziejów Warszawy. Tym razem postanowiliśmy przypomnieć to, co działo się przed powstaniem styczniowym. (...) Uczestnicy gry odwiedzali ważne miejsca XIX-w. Warszawy, wykonywali związane z nimi zadania, zdobywali informacje potrzebne do ułożenia haseł i uzupełnienia tekstów. Pogoda dopisała, setki ludzi wyruszyły na trasy gry miejskiej” - powiedział PAP Marek Stremecki, rzecznik prasowy MHP.
Przed siedzibą muzeum przy ulicy Senatorskiej odbywały się inscenizacje, w których aktorzy w historycznych strojach wcielali się w role gorąco dyskutujących zwolenników i przeciwników powstania przeciw carskiemu zaborcy, natomiast na jednym z punktów trasy, przy Resursie Obywatelskiej (dziś gmach Wspólnoty Polskiej) przewidziano poczęstunek zupą, podobną do tej, jaką wydawano ubogim mieszkańcom XIX-wiecznej Warszawy.
Na osoby, które ukończyły grę, czekały nagrody, książki, a dla najmłodszych – zabawki. Uczestnicy gry otrzymywali też wydaną przez MHP okolicznościową jednodniówkę „Przed styczniem”, w której m. in. przedstawiono modernizację Warszawy, rozpoczętą w latach 50. XIX wieku, jej ważniejsze budowle i instytucje, m.in. Towarzystwo Kredytowe Ziemskie, Szkołę Główną, Dworzec Warszawsko- Wiedeński, pracownię fotograficzną Karola Beyera, most Kierbedzia.
12 listopada zostanie uruchomiona na stronie www.1863.muzhp.pl specjalna gazeta „Muzealny Tygodnik Ilustrowany”, w której dzień po dniu będą opisane wydarzenia w Warszawie w latach 1862-1863.
Na styczeń 2013 roku Muzeum Historii Polski przygotowuje wystawę „1863 Gra o niepodległość”, w związku ze 150 rocznicą wybuchu powstania styczniowego. Zostanie ona zaprezentowana w sali wystawienniczej Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. (PAP)
tst/ je/