Szkło i porcelana art déco to temat przewodni nowego cyklu tematycznego, który dla zwiedzających przygotowało Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Najciekawsze wyroby wykonane w tym stylu wybrane z magazynów placówki będą prezentowane online – w muzealnych social mediach.
„Działamy mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią i zamknięciem instytucji kultury - staramy się działać i przybliżać kulturę w formie online. Pracujemy nad tym, by ciągle być w kontakcie z naszymi odbiorcami i na bieżąco informujemy o tym, co się u nas dzieje” – zaznaczyła Marzena Kościółek-Tofil ze stalowowolskiego muzeum.
Wśród nowych propozycji online znalazł się cykl tematyczny dedykowany zwłaszcza miłośnikom szkła i ceramiki w stylu art déco.
Aneta Garanty z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli zaznaczyła, że placówka od kilkunastu lat gromadzi kolekcję wyrobów utrzymanych w stylistyce art déco, a jej szczególną częścią jest ponad 300 przedmiotów szklanych.
„Jej trzonem są szkła wytworzone w czołowych polskich wytwórniach okresu 20-lecia międzywojennego: w Hucie Szkła Gospodarczego +Hortensja+ w Piotrkowie Trybunalskim oraz Huty Szkła Juliusza Stollego +Niemen+ w Brzozówce” – wyjawiła Garanty.
Dodała, że w zbiorach muzeum znajduje się też kilkadziesiąt obiektów z hut w Ząbkowicach, Zawierciu, Krośnie i Radomsku, a także pojedyncze przykłady „ciekawych realizacji” z wytwórni czeskich i niemieckich.
„Otwieramy nasze muzealne magazyny, by pokazać zwiedzającym najciekawsze obiekty” – zapewniła. Jak dodała, propozycje można śledzić na muzealnym profilu Facebook i Instagram.
Garanty zachęciła jednocześnie odwiedzających do poszukania we własnych domach podobnych przedmiotów. „Pochwalcie się! A może wiąże się z nimi ciekawa rodzinna historia? Chętnie o niej przeczytamy” – dodała.
Wśród nowości muzealnych online znalazł się też cykl filmów poświęconych Centralnemu Okręgowi Przemysłowemu i obiektom, które są gromadzone przez stalowowolskie muzeum na potrzeby powstającego Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego.
Ponadto muzeum pokazuje w sieci swoje zbiory z pięknymi ludowymi wzorami, które odwiedzający profil mogą zastosować do własnych realizacji artystycznych. Powstałe z takiej inspiracji prace mogą później wysłać na adres e-mail lub pocztowy muzeum. Znajdą się one na wystawie wieńczącej przedsięwzięcie. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ par/